FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 16 |
| Compatible Pitch | 5 mm |
| Inside Dia. | 0.684" |
| Overall Flange Width | 0.065" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Submersible Sewage Pumps
- Horn Accessories
- Corrugated Tubing
- Wire Wrap Tool Accessories
- Wall Protection Accessories
- OIL SAFE Advanced Filter Cart QC Upgrade Kits
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x FTG
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- ANVIL AS150BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS617 Series Three Hole Swivel Plates
- ARLINGTON INDUSTRIES Ground Rod Clamp, Brass
- 3M Paper Masking Tape, Rubber Tape Adhesive
- ALLEGRO SAFETY Axial AC Plastic Blowers With Canister & Ducting, 12 Inch
- BALDOR / DODGE VSC, Wide-Slot Takeup, Ball Bearings
- DEWALT Standard Flat Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 165MFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for HTD Tooth, 16 Teeth, Aluminium, 5 mm Compatible Pitch
€3.14 /unit


