FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Outside Dia. | 3.545" |
| Pitch Dia. | 3.565" |
| Thread Pitch | 2/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.62 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Suction and Discharge Hoses
- Cordless Drills
- Rotary Hammer Accessories
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Diameter Gauges
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Double Ladder Safety Gates
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 109MHT Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- ANVIL AS210BTB Series Welded Channels
- COOPER B-LINE Type 4X Premier Series Hinged Screw Cover JIC Enclosures
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- TB WOODS Levers
- SEELYE ABS Welding Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 140MPPS8A Timing Pulley Bar Stock, MXL Tooth, 140 Teeth, Aluminium, 8 3/4 Inch Overall Length
€770.54 /unit





