APPLETON ELECTRIC KPSTP25150R48 Metal Halide Light Fixture, 250W, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
Get it by Wednesday, Apr 8
€4,651.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Pulse Start |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Housing Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Corrosion Resistant, Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/2" |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | 90°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsp2512548.pdf |
| Reflector Type | Enclosed Etched Alzak Aluminum |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Lamp Type | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|
| KPSP17150J148 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,413.80 | |
| KPSP17150J1G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,609.18 | |
| KPSP17150J348 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,124.10 | |
| KPSP17150J3G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,299.16 | |
| KPSP17150J548 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,124.10 | |
| KPSP17150J5G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,299.16 | |
| KPSP2515048 | Metal Halide | 25°C Stanchion | €4,500.58 |
Explore Products
- STA-KON 204212 Insulation Piercing Magnet Wire Ring Terminal, Length 1.58 Inch
- 3M 4950 Double Sided Vhb Tape 6 Inch x 1 yd White
- KELCH 716.0101.292 Taper Shank Tool Holder, 30.00 mm Projection
- TECHNIKS 22920-5.75 End Mill Holder, 5/8 Inch Bore Dia., 5-3/4 Inch Projection, 1 1/2 Inch Nose Dia.
- TITAN FASTENERS HYAS03032
- GATES AT20-50-50M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
- AEROQUIP 2021-12-8S Hydraulic Hose Adapter, 3/4 Inch x 3/4 Inch Size, Male x Male, NPT x JIC, Rigid
Popular Search Queries
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Feb236busn
Explore More
- KEYSHAFT
- Cargo Straps
- Workbench Accessories
- Twist Lock Plugs
- A/C Ref Cleaners and Scale Removers
- Cutting Boards And Mats
- DESTACO 9500 Series Pneumatic Swing Clamps
- MECHANIX Fastfit Work Gloves
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x Press
- TRITAN HCPK Series Pillow Block Bearings
- ANVIL AS687 Series Slotted U Supports
- RUBBERMAID Pad Dust Mop
- REAL-TITE PLUGS Thumb Bolt Expension Plugs
- CMI Male Branch Tees
- 80/20 Handles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTP25150R48 Metal Halide Light Fixture, 250W, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
€4,651.77 /unit


