APPLETON ELECTRIC KPSTP17125J1G48 Metal Halide Light Fixture, 175W, 1-1/4 Inch Hub Size
Get it by Thursday, Apr 9
€3,609.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Chemical Processing, Foundry, Manufacturing Plant, Marine Location, Non Hazardous Location, Oil Refinery, Pulp/Paper Mill, Storage Area, Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Constant Wattage, Pulse Start |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Finish | Electrostatically Applied Baked Epoxy Powder Coated |
| Guard Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/4" |
| Lamp Type | Mogul Base Metal Halide |
| Lamp Wattage | 175 W |
| Mounting | Straight Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsp17125gmtft.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 1 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Lamp Type | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|
| KPSP17125J148 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,413.80 | |
| KPSP17125J1G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,609.18 | |
| KPSP17125J548 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,124.10 | |
| KPSP17125J5G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,299.16 | |
| KPSP17125J348 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,124.10 | |
| KPSP17125J3G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,299.16 | |
| KPSP2512548 | Metal Halide | 25°C Stanchion | €4,500.58 |
Explore Products
- SANDPIPER 518.175.156 Manifold, Suction
- BROWNING H5030 X 1-7/16 1881861 Finished Bore Sprocket, 50 5/8 In, 1.4375 Inch Bore , 30 Teeth, Steel Material
- TITAN FASTENERS BLU04
- JAMCO LR360Z800GP Utility Cart Steel 66 Lx31 W 1200 Lb.
- TALON PRECISION TOOLING BBC2502000 CNC Bushing 2.000 inch diameter 4.500 Inch Length 2 Hole
- STAFFORD MFG 7L200F Threaded Shaft Collar, 1 Piece Split, Clamp Type, 2-12 Inch Threaded Bore, Steel
- OSG 1101514905 Spiral Point Tap, 1/2 Inch - 13 Thread Size, 1 3/16 Inch Thread Lg, TiN, H9 / JIS 2, Plug
- MARTIN SPROCKET BK90 3/4 Sheave, 0.75 Inch Bore, 0.875 Inch Face Width, 8.750 Inch Outside Dia., Cast Iron
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-2023
Explore More
- KEYSHAFT
- Shipping Label and Tape Dispensers
- Handheld and Canister Vacuum Cleaners
- Inspection Retrieving Tool Kits
- Spray Gun Cups
- Bolt Tensioners
- REVCOR Propeller, 12 inch
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- MUELLER INDUSTRIES 103MHT Silent Check Valves
- ANVIL 260R Series Reduced Hanger Rod Clevis Hangers
- DYNAQUIP CONTROLS Carbon Steel Inline Ball Valves
- TRIPP LITE Standard Grade Isolation Transformers
- TAP MAGIC EP Xtra Cutting Fluids
- HAMMOND 304 Stainless Steel Floor Stand Kits
- 3M 363I Stikit Paper Disc Rolls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTP17125J1G48 Metal Halide Light Fixture, 175W, 1-1/4 Inch Hub Size
€3,609.18 /unit


