APPLETON ELECTRIC KPSP17125J1G48 Metal Halide Light Fixture, 175W, 1-1/4 Inch Hub Size
Get it by Thursday, Apr 9
€3,609.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Chemical Processing, Foundry, Manufacturing Plant, Marine Location, Non Hazardous Location, Oil Refinery, Pulp/Paper Mill, Storage Area, Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Constant Wattage, Pulse Start |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Finish | Electrostatically Applied Baked Epoxy Powder Coated |
| Guard Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/4" |
| Lamp Type | Mogul Base Metal Halide |
| Lamp Wattage | 175 W |
| Mounting | 25°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsp17125gmtft.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 1 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Lamp Type | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|
| KPSP17125J148 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,413.80 | |
| KPSP17125J548 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,124.10 | |
| KPSP17125J5G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,299.16 | |
| KPSP17125J348 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,124.10 | |
| KPSP17125J3G48 | Mogul Base Metal Halide | 25°C Stanchion | €3,299.16 | |
| KPSP2512548 | Metal Halide | 25°C Stanchion | €4,500.58 | |
| KPSP25125J248 | Metal Halide | 25°C Stanchion | €4,709.35 |
Explore Products
- DAYTON 4YC72 Downblast Vent Direct Drive 16-3/4 In
- APPLETON ELECTRIC NESS34MN
- GENERAL PIPE CLEANERS 180140 CST-953222 Replacement Injector
- SPEARS VALVES 2431-010W Single Entry Ball Valve, 1 Size, PVC, Threaded End, FKM
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLMRSBL Single Pole Connector, Single Conductor, Thread End, Male, 300 - 400 A, Blue
- VERMONT GAGE 164401210 Reversible Gage, Class Z, NoGo, Black Guard
- GRAINGER BULK-RS-H60MD-20 Buna-N Sheet, 24 Inch X 24 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Blue, Smooth
- DAYTON 3UG91 Thermostat Unit Metric 120/208/240/277 Residential
Popular Search Queries
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busn
Explore More
- KEYSHAFT
- Lawn Mower Accessories
- Interchangeable Torque Wrench Heads
- Trash Pickers and Grabbers
- Rotary Tool Accessories
- Jib Cranes
- DESTACO Position Sensor Tie Rod Mount
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Stainless Steel
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- CONDOR Cotton Canvas Gloves
- WRIGHT TOOL Metric Offset Ratcheting Box Wrenches, 6 Point Reversible
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive 12 Point Deep Metric Sockets
- HUMBOLDT Scoops
- FATH INC Hinges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSP17125J1G48 Metal Halide Light Fixture, 175W, 1-1/4 Inch Hub Size
€3,609.18 /unit

