APPLETON ELECTRIC KPSTL40150J2MT Hazardous Lighting Fixture, 400W
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,242.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Ambient Temperature Range | 40°C |
| Application | For Use In Marine And Wet Locations, Areas Where Flammable Gases And Vapors Or Combustible Dusts Are Present Under Conditions Defined By The National Electrical Code, Non-Hazardous Locations Where Severe Weather Conditions, Excessive Moisture, Dirt, Dust Or Corrosive Atmospheres Are Encountered, Pulp And Paper Mills, Processing Plants, Chemical Plants, Oil Refineries, Foundries, Manufacturing Plants, Storage Areas, Waste And Sewage Treatment |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (C.W.A) |
| Fixture Type | 90° Stanchion |
| Fixture Wattage | 465 W |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Lamp Type | 400W Mogul High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 400 W |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| No. Of Lamps | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl25125g236tb.pdf |
| Temperature Range | 90°C Supply Wire |
| Type | KP Series HID Luminaire Without Guard |
| Voltage Rating | 120/208/240/277V |
| Width | 17.23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Fixture Type | Fixture Wattage | Voltage | Housing Finish | Height | Mounting | Number Of Lamps | Lamp Watts | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPPB1775GMT | Pendant | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 17.87" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,284.93 | |
![]() |
CJPSB1715048 | 25 Deg Stanchion | 175 W | 480V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPS17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120/240/208/277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Bracket | 1 | 175 W | €3,876.22 | |
![]() |
CJPSB17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPSB17150GMT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,387.61 | |
![]() |
CLC1010G226 | - | - | - | - | - | Ceiling | - | - | €4,794.94 | |
![]() |
KPAL1010G3MT | Pendant (Rigid Mounting) | 130 W | - | Epoxy Powder Coated | - | - | - | - | €3,267.98 |
Explore Products
- GRAINGER 7565_12_0 Alloy Steel Round Tube, 12 Inch Overall Length, 0.095 Inch Wall Thick
- GRAINGER 20YE18 Welding Wire 0.045 Inch Diameter Er110s1
- SPEARS VALVES RFKS3-020C Retrofit Kit, FKM Valve, 2 Size, CPVC
- KLEIN TOOLS VDV500123 Tone Tracing Probe
- WALTER TOOLS F2481-7.5 6354263 Jobber Drill 7.5mm Carbide
- KLEIN TOOLS D318-51/2C 71236-4 Solid Joint Pliers, 5 Inch Length, 1/16 Inch Tip Width, 0 Deg Jaw Bend, Less Than 6 In
- EATON EGF1SPDTDE100 Current Sensor, Solid Core Housing, 15 to 200 ms Response, Mechanical Relay, 120 VAC
- HANSEN 08A Coupler Plug Hose Barb 1/4 Brass
Popular Search Queries
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Screwdrivers
- Headlamps and Hands Free Lights
- Laboratory Microscopes
- Laboratory Brushes
- Motor Control Accessories
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- CAROL Multi Paired, Foil Shield Cable
- EDWARDS SIGNALING Vibrating Horns
- SPEARS VALVES Ball Valve PVC Supplemental End Connector Sets Spigot Ends, FKM
- EATON Barrier Kits
- SIOUX CHIEF Commercial Alignment Brackets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTL40150J2MT Hazardous Lighting Fixture, 400W
€4,242.07 /unit





