APPLETON ELECTRIC KPSTL25150J248 High Pressure Sodium Light Fixture, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,017.87 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Application | Hazardous/Marine/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant, Dirt Tight, Dust Tight, Moisture Resistant, Temperature Resistant, Water Tight |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/2" |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | 90°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl25125g236tb.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 2 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Housing Material | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CJLS10150G48 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,793.09 | |
| CJLS1015048 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,666.39 | |
| CJLS1515048 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,876.22 | |
| CJLS15150G48 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €4,008.16 | |
| CJLS15150GMT | 120-277V AC | Stanchion | - | Glass | €4,008.16 | |
| CJLS70150G48 | 480V AC | Stanchion 25° | - | Glass | €3,884.27 | |
| CJLS50150GMT | 120-277V AC | Stanchion | - | Glass | €3,669.83 |
Explore Products
- EATON XTAR015B21E5E005 Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 208 V 50 Hz, 2No-2No, B Frame, 45 mm, 1-5 A Xtoe
- WALTER TOOLS DC150-08-13.500A1-WJ30TA 6618730 Taper Length Drill Bit, 13.50 mm Drill Bit Size, 133 mm Flute Length
- APPLETON ELECTRIC FSK1RQ Cover, Receptacle
- BEHRINGER SYSTEMS CC1500-T BEHRINGER PIPE SYSTEMS CC1500-T
- WALTER TOOLS 7378835 Long Drill Bit, 5.70 mm Drill Bit Size, 6 mm Shank Dia, 121 mm Overall Length
- SMC VALVES VP7-8-FIG-D-3ZA03 Solenoid Valve, 3/8 Base Mount Size
- EATON EU2E-SWD-2TC Module
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Cpc22350
Explore More
- KEYSHAFT
- Circuit Protection Devices
- Spark Plug Sockets
- Tote Lids
- Key Stock Assortments
- Flask Stabilizer Rings
- VIEGA PROPRESS Xl-C Tees, Copper, Press x Press x Press
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- KEO Combined Drills And Countersinks, Jig Bore Type, 60 Degrees Countersink Angle
- PENFLEX Flexiblehoseassy 1-1/2-11-1/2 Inch
- KIPP K0123, M12 Thread Size Adjustable Handle
- EATON General Purpose Ventilated Transformers
- EATON 2067 Series Elbow Adapters
- APPLETON ELECTRIC Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTL25150J248 High Pressure Sodium Light Fixture, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
€4,017.87 /unit

