APPLETON ELECTRIC KPSTL10150G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
Get it by Thursday, May 21
€2,812.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Application | Hazardous Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | HPF |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Globe Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Guard Finish | Baked Epoxy |
| Guard Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/2" |
| Lamp Type | Mogul Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Mounting | 90°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl10125g225.pdf |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAL1010G48 | KPAL1010G48 | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1010GMT | KPAL1010GMT | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1075GMT | KPAL1075GMT | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1510G48 | KPAL1510G48 | €1,343.47 | RFQ
|
| KPAL1575G48 | KPAL1575G48 | €1,343.47 | RFQ
|
| KPAL2510GMT | KPAL2510GMT | €3,651.40 | |
| KPAL2575GMT | KPAL2575GMT | €3,651.40 |
Explore Products
- OSG 3123112 Ball End Mill, 2 Flutes, 3 mm Milling Dia., 2.4 mm Lg Of Cut, 12.00 mm Neck Lg, WXL
- GRAINGER 18061_48_0 Hex Bar, 9/16 Inch Hex Width, 4 Ft Overall Length, Aluminum
- COOPER B-LINE 10106-1 Panel Enclosure, 10 x 6 x 10 Inch Size, Wall Mount, Thru Holes, Carbon Steel
- FABORY M55700.020.0025 Cotter Pin, 25 mm Lg., SS, 2 mm Pin Dia., Gr. A4, Extended Prong, Plain
- PROTEAM 510659 Foot Pedal Assembly, Upright Vacuum
- KETT TOOLS 154-57 Spacer, 0.142 Inch Thickness
- GRAINGER 16PL-CA11-0180-11C-38C Flexible Metal Hose Assembly, 1 Inch Hose Inside Dia, 9 Inch Dynamic Min. Bend Radius
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316mb
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts Kit
- Sliding Door Locks
- Membrane Air Dryers
- Insulated Pipe Fitting Covers
- PLAST-O-MATIC PR Series Pressure Regulators
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- MOODY TOOL Scriber Replacement Tips
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Glass, 10 Micron, Buna Seal
- UNIWELD LP Twister Tips
- WILKERSON XMC Series Exhaust Silencer Mist Eliminators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTL10150G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
€2,812.33 /unit


