APPLETON ELECTRIC KPCP3575J248 Metal Halide Light Fixture, Ceiling Mount, 350W, 3/4 Inch Npt Hub Size
Get it by Thursday, Apr 9
€4,507.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Pulse Start |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Housing Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Corrosion Resistant, Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/2" |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Lamp Wattage | 350 W |
| Mounting | Ceiling |
| No. Of Hubs | 5 |
| Number Of Plugs | 4 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchp3510j248.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAP1775GMT | KPAP1775GMT | €2,912.34 | |
| KPAP1775J148 | KPAP1775J148 | €2,935.49 | |
| KPAP1775J348 | KPAP1775J348 | €2,935.49 | |
| KPAP1775J1G48 | KPAP1775J1G48 | €3,404.81 | |
| KPAP1775J548 | KPAP1775J548 | €2,935.49 | |
| KPAP1775J5G48 | KPAP1775J5G48 | €3,110.56 | |
| KPAP1775J3G48 | KPAP1775J3G48 | €3,110.56 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0338087 HC9800FDN8Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- KUNKLE 0548-A01-KM0150 Safety Relief Valve, 1/4 Inch Inlet Size, 25 PSI, Stainless Steel
- GEARENCH ZT2:1.250T
- EATON DR2-5600-05 Load Reactor, 575 VAC, 600A, 0.065 mH, 5 Percent Impedance, 11-1/4 inch H x 14.4 inch W
- AIR HANDLER 6B862 Activated Carbon Air Filter 14 x 24 x 1
- WESTWARD 13A686 Putty Knife/Scraper Set, Flexible, Carbon Steel, Plastic/Rubber, 1-1/2 & 3 Inch Blade Wd, 2 Pieces
- BRADY 2HX-750-2-WT-2 117134 Precut Label Roll, 3/4 x 1 Inch, Polyolefin, White, For 8 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- EATON XTAE015B10WDP24 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 48 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp1034cd
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Machine and Dispenser Accessories
- Faceshield Accessories
- Oil Metering
- Pump Pedestals and Mounting Bases
- Thrust Washers
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Flexible Packing Hooks
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Snap
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel, Deep
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x MNPT
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- SPEEDAIRE Crankshafts
- 3M High Flow Series Ice Water Filtration Systems
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES Xtracut Flap Discs, Grit 60
- JAMCO 14 Gauge Cabinets, Solid Doors, 1800 lb Capacity per Shelf
- ALEMITE Grease Gun Couplers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCP3575J248 Metal Halide Light Fixture, Ceiling Mount, 350W, 3/4 Inch Npt Hub Size
€4,507.97 /unit

