APPLETON ELECTRIC KPCP2510R48 Metal Halide Light Fixture, Ceiling Mount, 250W, 1 Inch Npt Hub Size
Get it by Monday, Apr 13
€4,461.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Pulse Start |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Housing Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Corrosion Resistant, Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | Ceiling |
| No. Of Hubs | 5 |
| Number Of Plugs | 4 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchp1710g3gmt.pdf |
| Reflector Type | Enclosed Etched Alzak Aluminum |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAP1710J1G48 | KPAP1710J1G48 | €3,404.81 | |
| KPAP1710J348 | KPAP1710J348 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J148 | KPAP1710J148 | €3,209.46 | |
| KPAP1710J5G48 | KPAP1710J5G48 | €3,110.56 | |
| KPAP1710J548 | KPAP1710J548 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J3G48 | KPAP1710J3G48 | €3,110.56 | |
| KPAP2510R48 | KPAP2510R48 | €4,463.16 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS MCNS2615 Female Plug, Dual Key, With 5 M Cable, 6 Pole
- ORALITE 18375 Reflective Tape, Yellow, 3.149 Inch W
- KIMBLE CHASE 20028W-50 Graduated Cylinder, 50 mL Capacity, 1 mL Subdivisions
- VERMONT GAGE 141244060 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4406 Inch Size
- DAYTON 43XG99 Blower with Drive Package, 208/230-460 V, 37 Inch Depth, 33 1/8 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0583920 102600LAH10XL0006P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 36.25 Inch Height
- PLAST-O-MATIC EBVB1-4-100VT-PP Ball Valve, Electric Actuated, Viton Seal, Polypro., 1 Inch Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
Explore More
- KEYSHAFT
- Shoe and Boot Covers
- Force Gauge Accessories
- Electrical Properties Data Loggers
- Swing Bolts
- Curtain Walls
- LUMAPRO Wall Packs
- PLAST-O-MATIC TEBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Gray
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- BURNDY Splice/Reducer
- GATES Quick Detachable Bushed Bore Sheaves, B/5L Section
- CLEVELAND High Performance Roughing/Finishing Coated Carbide Corner Radius End Mills
- OHAUS Lab Supports, Stands and Clamps
- RULAND MANUFACTURING WCLK Series Shaft Collars, One Piece, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCP2510R48 Metal Halide Light Fixture, Ceiling Mount, 250W, 1 Inch Npt Hub Size
€4,461.14 /unit


