APPLETON ELECTRIC KPAL1010G3GMT Hazardous Lighting Fixture, 100W
Get it by Friday, Apr 10
€3,463.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Ambient Temperature Range | 65°C |
| Application | For Use In Marine And Wet Locations, Areas Where Flammable Gases And Vapors Or Combustible Dusts Are Present Under Conditions Defined By The National Electrical Code, Non-Hazardous Locations Where Severe Weather Conditions, Excessive Moisture, Dirt, Dust Or Corrosive Atmospheres Are Encountered, Pulp And Paper Mills, Processing Plants, Chemical Plants, Oil Refineries, Foundries, Manufacturing Plants, Storage Areas, Marine Applications |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | High Reactance High Power Factor Auto Transformer (HX-HPF) |
| Fixture Type | Pendant (Rigid Mounting) |
| Fixture Wattage | 130 W |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Copper Free, Cast Aluminum |
| Lamp Type | 100W 9400 lm Mogul High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Length | 12.06" |
| Lens Material | Heat Resistant Prismatic Large Glass Globe |
| No. Of Lamps | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpal101048l.pdf |
| Temperature Range | 90°C Supply Wire |
| Type | KP Series HID Luminaire With Guard |
| Voltage Rating | 120/208/240/277V |
| Width | 12.06" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Fixture Type | Fixture Wattage | Voltage | Housing Finish | Height | Mounting | Number Of Lamps | Lamp Watts | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPPB1775GMT | Pendant | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 17.87" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,284.93 | |
![]() |
CJPSB1715048 | 25 Deg Stanchion | 175 W | 480V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPS17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120/240/208/277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Bracket | 1 | 175 W | €3,876.22 | |
![]() |
CJPSB17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPSB17150GMT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,387.61 | |
![]() |
CLC1010G226 | - | - | - | - | - | Ceiling | - | - | €4,794.94 | |
![]() |
KPAL1010G3MT | Pendant (Rigid Mounting) | 130 W | - | Epoxy Powder Coated | - | - | - | - | €3,267.98 |
Explore Products
- ROBERTSHAW 5300-623 Electric Thermostat
- STANLEY SECURITY SOLUTIONS 9K37AB15DS3613 Lever Entrance Angled Oxidized Satin
- EATON MN203UAXNNNNNNC Low Voltage Power Circuit Breaker Cassette, 2000A, 100 kA
- SMC VALVES TRBU1208Y-20 Tubing, 12 mm Size, Type Tr
- BALDOR / DODGE 107046 B78 Belt
- KIPP K0123.5126 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M12 Thread Size, 29/32 Inch Stud Length
- VICKERS 4520V-42A-2-1-AA-22R
- PARKER PCG-20-SIE
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Enr32201gfi
Explore More
- KEYSHAFT
- Stationary Power Tool Motors
- Barrier Flagging and Underground Tapes
- Puller/Separator Sets
- Remote Controlled Spotlights
- Hydraulic Accumulator Mounts
- DESTACO 305, 307, 309 Series Hold Down Clamps
- ANSELL 39-122 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- RUD CHAIN Ice Bolts
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- ANVIL AS211 Series Lock Washers, Electro-Galvanized
- EATON CA Series Complete Molded Case Circuit Breakers
- ACROVYN Chair Rail, Mission White, Acrovyn
- LAB SAFETY SUPPLY Lab Coats
- SANDPIPER Pump Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPAL1010G3GMT Hazardous Lighting Fixture, 100W
€3,463.39 /unit




