APPLETON ELECTRIC IAMLHL3WG7BHF Floodlight, Lumen 38000
Get it by Friday, May 22
€3,430.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Floodlight |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Color | Bronze |
| Color Temperature | 3000 K |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, Industrial Areamaster G2 Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 30300 lm |
| Marine Rated | No |
| Mounting | Wall , Yoke |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X |
| Nominal Voltage | 380/415/480V AC |
| Power | 295 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-iamlgl6cf6bh.pdf |
| Product Series | Industrial Areamaster G2 Series |
| Series | Industrial Areamaster G2 Series |
| Shape | Rectangular |
| Size | 18.67 x 15.94 x 5.13" , 18.67" x 15.94" x 5.13" |
| Style | Flood |
| Type | Industrial |
| Voltage | 347-480V AC |
| Voltage Rating | 347-480V AC , 347-480V AC, 50/60Hz |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 40.49 |
| Ship length (cm) | 47.42 |
| Ship width (cm) | 13.03 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- GRAINGER ZUSAV3X19 O-Ring, 19 mm Inside Dia, 25 mm Outside Dia
- FANTECH K46015 Electric Heater, 8 Inch Duct, 6KW, 240V
- SMC VALVES MGGMB63TN-500-RL Guided Cylinder, 63 mm Size, Slide Bearing
- TITAN FASTENERS PEB66-05
- ZSI-FOSTER UX13820SS Insulated Strut Clamp, 304 Stainless Steel, 1 Inch Size Pipe, 1 1/4 Inch Size Copper Tube
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp6034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Pipe Bender
- Specialty Micrometers
- Pneumatic Flow Control And Needle Valves
- Cup Brushes
- Stacking Container Accessories
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Irons Series, Halligan And Axes
- IRONCLAD Summit Reflective Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type D Female Cam And Groove Coupler, Female NPT Thread
- MUELLER INDUSTRIES 109MHT Silent Check Valves
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI PIP Fabricated Fitting 60 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- EATON P Series Coils
- EATON 10250T Series Knobs
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT35 Bushed Drum Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC IAMLHL3WG7BHF Floodlight, Lumen 38000
€3,430.59 /unit
