APPLETON ELECTRIC GAM865PMT Floodlight, Power 1000W
Get it by Thursday, May 21
€3,631.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Floodlight |
| Approvals | ul.png |
| Ballast Type | Integrated |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, Areamaster 1000 Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 3/4" |
| Junction Box | No |
| Lamp Base | Mogul |
| Lamp Type | Pulse Start Metal Halide |
| Lens Material | Glass |
| Marine Rated | No |
| Mounting | Integral Pole |
| Nominal Voltage | 120/208/240/277V AC |
| Power | 1065 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-gam861l126.pdf |
| Product Series | Areamaster 1000 Series |
| Series | Areamaster 1000 Series |
| Style | Flood |
| Voltage | 120/240/208/277V AC |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 41.35 |
| Ship length (cm) | 32.87 |
| Ship width (cm) | 12.83 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- GROVE GEAR EL8180528.14 EL-HM818-15-H_-140-14 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Aluminum
- SALISBURY 24401 Rescue Hook 6 Feet
- VERMONT GAGE 112200360 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.36 mm Size
- PARKER P33QB94SEANHLNW
- ELDON JAMES LMSLN-3MN-O-QC Stationary Male Luer, Lock 3/16 Barb Size, Medical Nylon, Orange
- RENFROE LPA-02.00-A Plate Clamp, Vertical Lift, 4000 lb Safe Working Load, 0 Inch to 1 Inch Jaw Capacity
- MJ MAY 70ST0H-40A-3X48 Rubber Strip, Polyurethane, Width 3 Inch, Length 4 Feet, Thickness 1/4 Inch, 40A
- DORIAN E90-100-AP16R-075
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
Explore More
- KEYSHAFT
- DC Power Supplies
- Centrifuge Tubes and Accessories
- Gas Connector Fitting
- Ear Muffs
- Glove Dispensers
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- BURNDY E-C-G Type Transformer Tap Adapters, Copper
- MUELLER INDUSTRIES 107MAT Silent Check Valves
- SALSBURY INDUSTRIES Horizontal Mailbox Usps 2 Doors
- IGUS Sleeve bearings
- GROVE GEAR EL Series, H-H1 Style, 824 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- TESA BROWN SHARPE Inside Micrometer Sets
- DWYER INSTRUMENTS 1800 Series Low Differential Pressure Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC GAM865PMT Floodlight, Power 1000W
€3,631.90 /unit
