APPLETON ELECTRIC FVR240BUTB Hazardous Lighting Fixture
Get it by Thursday, May 21
€2,630.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Ballast Type | Integrated |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, FV Series |
| Fixture Material | Fiberglass |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 3/4" |
| Junction Box | No |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Marine Rated | Yes |
| Max Lamp Size | T12 |
| Mounting | Bracket, Chain, Surface |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Nominal Voltage | 120/208/240/277V AC |
| Power | 40 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-fvh260bu.pdf |
| Product Series | Fv |
| Style | Tube |
| Temperature Code | T4A |
| Voltage | 120-277V AC |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Mounting | Lens Material | Number Of Lamps | Height | Fixture Type | Fixture Wattage | Lamp Included | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPP1775GMT | 120-277V AC | Pendant | Glass | - | - | - | - | - | €3,515.27 | |
![]() |
CLC2510MTFT | - | - | - | - | - | - | - | - | €4,864.01 | |
![]() |
CLS10150MTFN | - | - | - | - | - | - | - | - | €4,780.67 | |
![]() |
DRS332BU | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,177.31 | |
![]() |
FDB218BUN | 110-254V AC | - | Glass | - | - | - | - | - | €2,163.31 | |
![]() |
FDB236X3M | 240V AC | - | Glass | - | - | - | - | - | €2,473.56 | |
![]() |
FRN1C2408SBU2T | 120-277V AC | Ceiling | Acrylic | - | - | - | - | - | €1,398.55 |
Explore Products
- VOLLRATH XSLA0010 Meat Tray Slide Bar
- MAIN FILTER INC. MF0427815 FC1093Q002BS Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Buna Seal, 20.47 Inch Height
- WERMA 11000075 Beacon Warning Sounder Light, Black, 24VAC/DC, 5000 hr Lamp Life, 1 37/64 Inch Height
- STEEL CITY AFM6VBLKTYPEA Access Floor Module, Black, with 2 regular and one computer power duplex
- MAIN FILTER INC. MF0611745 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 6.25 Inch Height
- GRAINGER 16PL-CA11-0240-11C-38C Flexible Metal Hose Assembly, 1 Inch Hose Inside Dia, 9 Inch Dynamic Min. Bend Radius
- DELFIELD 1701341 Door Gasket, 23 Inch X 59-3/8 Inch Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316mb
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Manual Motor Switches and Starters
- Dump Carts
- Temporary Emergency Shelters
- Air Filter and Element
- Gasket Cutters
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- LOUISVILLE AE2100 Series Aluminum Single Ladders
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Molded Graduations
- BRADY Pipe Marker, Treated Water
- KDR-LINE REACTORS 575/600 Input Voltage UL Type 1 Enclosure Output Line Reactors
- AMERICAN TORCH TIP Handles
- GLAS COL Lab Shakers
- GAST R3 Series Regenerative Blowers, Motor Mounted
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC FVR240BUTB Hazardous Lighting Fixture
€2,630.44 /unit






