APPLETON ELECTRIC EBR3034HFB50 Receptacle, 30A, 600V AC, Metallic | AA3XWJ 11Y326
APPLETON ELECTRIC EBR3034HFB50 Receptacle, 30A, 600V AC, Metallic
Item: AA3XWJModel: EBR3034HFB50Cross Ref: 11Y326
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hazardous Area Receptacle
Circuit Breaker Yes
Circuit Breaker Amp Rating 50
Circuit Breaker Amp Rating 50A
Circuit Breaker Type FD 600V AC
Current Rating 30A
Disconnect Switch No
Enclosure Lock Type Padlockable
Handle Type Knob
Housing Material Copper Free Aluminum
Hub Diameter 1 1/2"
Hub Type Feed Through
Includes Mounting Hardware Yes
Locking Handle Yes
Material Copper Free Aluminum
Mounting Box Copperfree Aluminium
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 7CD, NEMA 9FG
Nema Rating 3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number Of Gangs 1
Number Of Poles 4
Number Of Wires 3
Phase Single
Product Datasheet appleton-electric-ebr1023eh100.pdf
Voltage 600V AC
Voltage Rating 600V AC