APPLETON ELECTRIC EB2EH3W70 Enclosed Circuit Breaker, 70A
Item: BJ9GJQModel: EB2EH3W70
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Enclosed Circuit Breaker
Amps Rating 70A
Approvals ul.png
Breaker Type EHD, Cutler Hammer/Westing House , EHD, Cutler Hammer/Westinghouse
Constructional Feature Dust Ignition Proof, Explosion Proof
Current Rating 70A
Enclosure Composition Metallic
Enclosure Finish 2 Coat Epoxy Enamel
Enclosure Material Copper Free Aluminum
Family Series Appleton Disconnect Switches Series
Hub Location Feed Through
Mounting Wall
Nema Rating NEMA 3R, NEMA 4X
Number Of Poles 3
Poles 3 , External Handle
Product Datasheet appleton-electric-eb1eh2w15.pdf
Shaft/handle Material Passivated Stainless Steel
Trip Type Thermal Magnetic
Type Bolted Enclosure
Ul Class UL1203
Voltage Dc 250V DC
Voltage Rating 480V AC @ 60 Hz/250V DC , 480V AC At 60 Hz/250V DC
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.05
Ship height (cm)12.7
Ship length (cm)7.62
Ship width (cm)6.35
Country of OriginUS
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.