APPLETON ELECTRIC DBR3023FB20 Receptacle, 30A, 600V AC, 3hp, Metallic | AA4DQD 12G261
APPLETON ELECTRIC DBR3023FB20 Receptacle, 30A, 600V AC, 3hp, Metallic
Item: AA4DQDModel: DBR3023FB20Cross Ref: 12G261
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hazardous Area Receptacle
Circuit Breaker Yes
Circuit Breaker Amp Rating 20
Circuit Breaker Amp Rating 20A
Circuit Breaker Type FDB 600V AC
Current Rating 30A
Disconnect Switch No
Enclosure Lock Type Padlockable
Finish Epoxy Coat
Handle Type Knob
Horsepower Rating 3 hp
Housing Material Copper Free Aluminum
Hub Diameter 1 1/2"
Hub Type Feed Through
Includes Mounting Hardware Yes
Locking Handle Yes
Material Copper Free Aluminum
Mounting Box Copperfree Aluminium
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 9FG
Nema Rating 3, 3R, 4, 4X, 9FG
Number Of Gangs 1
Number Of Poles 3
Number Of Wires 2
Phase Single
Product Datasheet appleton-electric-dbr3034hfb50.pdf
Voltage 600V AC
Voltage Rating 600V AC