APPLETON ELECTRIC DBR1034EH100 Receptacle, 100A, 480V AC, 40hp, Metallic | AA4DPK 12G244
APPLETON ELECTRIC DBR1034EH100 Receptacle, 100A, 480V AC, 40hp, Metallic
Item: AA4DPKModel: DBR1034EH100Cross Ref: 12G244
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hazardous Area Receptacle
Amps 100A
Circuit Breaker Yes
Circuit Breaker Amp Rating 100A
Circuit Breaker Amp Rating 100
Circuit Breaker Type EHD 480V AC
Current Rating 100A
Disconnect Switch No
Enclosure Lock Type Padlockable
Handle Type Knob
Housing Material Copper Free Aluminum
Hp 40 hp
Hub Diameter 1 1/2"
Hub Type Feed Through
Includes Mounting Hardware Yes
Locking Handle Yes
Material Copper Free Aluminum
Mounting Box Copperfree Aluminium
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 9FG
Nema Rating 3, 3R, 4, 4X, 9FG
Number Of Gangs 1
Number Of Poles 4
Number Of Wires 3
Phase Three
Product Datasheet appleton-electric-dbr3034hfb50.pdf
Voltage 600V AC
Voltage Rating 480V AC