APPLETON ELECTRIC CMLEDC252D5BUCF Led Light Fixture, 250W
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,575.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Light Fixture |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Class | Class I Division 1, Class II Division 1, Class II Division II, Class III |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Equivalent Power | 250 W |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Fixture Type | Explosionproof |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 3/4" |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 8.982k lm |
| Marine Rated | No |
| Mounting | Ceiling , Pendant |
| Nema Rating | NEMA 3R, NEMA 4X |
| Nominal Voltage | 120V AC, 125V DC, 208V AC, 240V AC, 250V DC, 277V AC |
| Power | 76/77/75 W |
| Power Sources | 120-277V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Style | Industrial |
| Type | Factory Sealed Luminaire |
| Voltage | 120-277V AC/125-300V DC |
| Wattage | 250 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.47 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 34.59 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Fixture Type | Lamp Type | Lamp Included | Color | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CMLEDA253D5BH | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €3,249.21 | |
| CMLEDC252D5BH | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €3,344.50 | |
| CMLEDC252D5BHC | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €3,537.15 | |
| CMLEDC252D5BHCF | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €3,575.65 | |
| CMLEDC252D5BHF | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €3,383.03 | |
| CMLEDC252D5BHGC | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €3,569.26 | |
| CMLEDC252D5BUGC | 120-277V AC/125-300V DC | Ceiling | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €3,569.26 |
Explore Products
- SMC VALVES AW20-F02CH-C-A Filter Regulator, 1/4 Port Size
- TB WOODS 507XH200 Timing Belt Sprocket, Neoprene, 2 inch Belt Width, 0.875 inch Pitch
- DIXON 68RBSG-0604 DOT Male Connector with Spring Guard, Brass, 3/8 Inch Hose x 1/4 Inch Pipe
- APPROVED VENDOR WWG-TP043 Taper Pin, Std, 0.104 In Small End Dia., 2 1/2 In Lg., 0.156 In Large End Dia., 0 Pin Size, Pln
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS NSOTVM6 Av Module, Combo, Telephone/Video, 6-Port
- RIDGID 44002 Shaft, Drum
- NIBCO NLL105W
- SPEARS VALVES 1886-200C Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 1-1/2 x 20 Size, CPVC
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316mb
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Panel Mount Thermometers
- Food Service Thermometers
- Cable Hoists and Ratchet Pullers
- Commercial Kitchen Hood Accessories
- PVC Heater/Benders
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- ANSELL 11-515 Hyflex High Visibility Cut Resistant Gloves
- PYRAMEX PMXTREME Half Frame Eyewears
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Polypropylene White
- E JAMES & CO Viton Tubing 3/4 Inch
- SMC VALVES Ss5V2 Series Manifold
- GRAPHIC CONTROLS Strip Chart Paper
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC GBA-Series Advanced Series Analytical and Precision Balances
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDC252D5BUCF Led Light Fixture, 250W
€3,575.65 /unit

