APPLETON ELECTRIC AJA40144400RS Receptacle Box, With Mounting
Item: BJ8VHZModel: AJA40144400RS
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Receptacle Box
Amps Rating 400A
Case Material Metallic
Constructional Feature Raintight
Current Rating 400A
Door Type Clamp Cover
Family Series Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series
Frequency 50-400 Hz
Grounding Style 1, Shell
Hub Size 4"
Lockout-tagout No
Material Epoxy Powder Coated Copper Free Aluminum
Number Of Poles 4
Number Of Wires 4
Product Datasheet appleton-electric-aja40034400.pdf
Terminal Type Solder
Type Polarized, Reverse Service
Voltage 600V
Voltage Rating 600V AC 3-Phase @ 50 to 400 Hz, 250V DC , 600V AC, 3 Phase At 50 to 400 Hz, 250V DC