APPLETON ELECTRIC AJA40134400RS3R Receptacle, 400A, 3 Wire, 4 Pole
Item: BJ8VHFModel: AJA40134400RS3R
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Receptacle
Case Material Metallic
Current Rating 400A
Lockout-tagout No
Nema Rating Nema 3R
Number Of Poles 4
Number Of Wires 3
Product Datasheet appleton-electric-aja40034400p4rs.pdf
Terminal Type Solder
Voltage 600V
Wire Size 1000 mcm, 400 mcm, 500 mcm, 600 mcm, 750 mcm
Wire Size Range 400 mcm to 1000 mcm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.05
Ship height (cm)5.72
Ship length (cm)9.53
Ship width (cm)7.37
Country of OriginUS
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.