APPLETON ELECTRIC AJA40133400RS Receptacle Box, With Mounting
Item: BJ8VHBModel: AJA40133400RS
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Receptacle Box
Amps Rating 400A
Case Material Metallic
Constructional Feature Rain Tight
Current Rating 400A
Door Type Clamp Cover
Family Series Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series
Frequency 50-400 Hz
Grounding Style 1, Shell
Hub Size 4"
Lockout-tagout No
Material Epoxy Powder Coated Copper Free Aluminum
Number Of Poles 3
Number Of Wires 3
Product Datasheet appleton-electric-aja40034400.pdf
Terminal Type Solder
Type Polarized, Reverse Service
Voltage 600V
Voltage Rating 600V AC 3 Phase, 250V DC , 600V AC, 3 Phase, 250V DC