APPLETON ELECTRIC AJA40133400 Receptacle Box, With Mounting
Item: BJ8VHDModel: AJA40133400
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Receptacle Box
Amps Rating 400A
Approvals csa.png, ul.png
Built-in Strain Relief No
Case Material Metallic
Constructional Feature Raintight
Current Rating 400A
Door Type Clamp Cover
Family Series Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series
Frequency 50-400 Hz
Grounding Style 1, Shell
Hub Size 4"
Lockout-tagout No
Material Epoxy Powder Coated Copper Free Aluminum
Number Of Poles 3
Number Of Wires 3
Product Datasheet appleton-electric-aja40034400.pdf
Product Series Powertite
Temperature Range -13°F to +104°F
Terminal Type Solder
Type Polarized
Voltage 600V
Voltage Rating 600V AC 3-Phase @ 50 to 400 Hz, 250V DC , 600V AC, 3 Phase At 50 to 400 Hz, 250V DC