APPLETON ELECTRIC AJA20033250RS Receptacle, 200A
Product Specifications:
| Item | Receptacle |
| Amps Rating | 200A |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Built-in Strain Relief | No |
| Case Material | Metallic |
| Constructional Feature | Rain Tight |
| Current Rating | 200A |
| Door Type | Clamp Cover |
| Family Series | Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series |
| Frequency | 50-400 Hz |
| Grounding Style | 1, Shell |
| Hub Size | 2 1/2" |
| Lockout-tagout | No |
| Material | Epoxy Powder Coated Copper Free Aluminum |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Datasheet | appleton-electric-aja20023150.pdf |
| Product Series | Powertite |
| Temperature Range | -13°F to +104°F |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Polarized, Reverse Service |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V AC 3 Phase @ 50 Hz to 400 Hz, 250V DC , 600V AC, 3 Phase At 50 to 400 Hz, 250V DC |