APPLETON ELECTRIC ADRE6023125 Pin And Sleeve Receptacle
Get it by Tuesday, Apr 14
€435.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pin and Sleeve Receptacle |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Built-in Strain Relief | No |
| Case Material | Metallic |
| Current Rating | 60A |
| Family Series | Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series |
| Frequency | 50-400 Hz |
| Lockout-tagout | No |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 2 |
| Product Datasheet | appleton-electric-adja6022125.pdf |
| Product Series | Powertite |
| Temperature Range | -13°F to +104°F |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 600V |
| Wire Size | 2 AWG, 3 AWG, 4 AWG, 5 AWG, 6 AWG |
| Wire Size Range | 6 AWG to 2 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 38.61 |
| Ship length (cm) | 20.65 |
| Ship width (cm) | 17.53 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Number Of Wires | Number Of Poles | Voltage | Nema Rating | Current Rating | Amps Rating | Type | Hub Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ADJA1022150RS | 2 | 2 | 600V | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 | 100A | - | - | - | €692.44 | |
| ADJA1022125RS | 2 | 2 | 600V | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 | 100A | - | - | - | €692.44 | |
| ADJA1023150 | 2 | 3 | 600V | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 | 100A | - | - | - | €767.79 | |
| ADJA1022150 | 2 | 2 | 600V | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 | 100A | - | - | - | €692.44 | RFQ
|
| ADJA1023150RS | 2 | 3 | 600V | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 | 100A | - | - | - | €767.79 | RFQ
|
| ADJA1023125 | 2 | 3 | 600V | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 | 100A | - | - | - | €763.53 | |
| ADJA1022125 | 2 | 2 | 600V | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 | 100A | - | - | - | €688.24 |
Explore Products
- EATON 990417-000
- APPROVED VENDOR ZA0196-SS32D Round Standoff, 5/16 In - 18 Thread Size, SS, 4 In Lg., 1 In O.D., Brushed
- GROVE GEAR EL8520533.48 Output Worm Gear Reducer
- VICKERS 123AL00162A
- BRADY 4038-B Pipe Marker, Condensate Supply, Yellow, Black, Fits 1 1/2 to 2 3/8 Inch OD, 1 Pipe Marker
- EATON XTAR018C21D2P4 Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 550-600 V, 50/60 Hz, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
- TB WOODS AX25RKA
- BROWNING 1077643 SH 1 1/4 Q-D Bushing, 1.25 Inch Bore Size, 2.6875 Inch Outer Diameter, SH Bushing, Ductile Iron
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Lnpresetq
Explore More
- KEYSHAFT
- Pesticide Cabinets
- Cable Hose Carrier Systems
- Link Filters
- Soldering Iron Testers
- Tubing
- LOC-LINE Female Npt Valve
- KUSHLAN PRODUCTS Pedestal Cement Mixer
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 72DHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- ARLINGTON INDUSTRIES Ground Rod Clamp, Brass
- LABELMASTER Labels
- PALMETTO PACKING PE1000 Style Packing Seals, 5/8 Square Inch
- ANVIL 1167 Series Reducers, Galvanized
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC ADRE6023125 Pin And Sleeve Receptacle
€435.76 /unit

