APPLETON ELECTRIC ADR20044P4RS Receptacle, 4 Wire, 4 Pole, 200A
Item: BJ8RXDModel: ADR20044P4RS
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Receptacle
Approvals csa.png, ul.png
Built-in Strain Relief No
Case Material Metallic
Current Rating 200A
Family Series Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series
Frequency 50-400 Hz
Lockout-tagout No
Nema Rating Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3
Number Of Poles 4
Number Of Wires 4
Product Datasheet appleton-electric-adr20033p4rs.pdf
Product Series Powertite
Temperature Range -13°F to +104°F
Terminal Type Screw
Voltage 600V
Wire Size 2/0 AWG, 250 mcm, 3/0 AWG, 4/0 AWG
Wire Size Range 2/0 AWG to 250 Mcm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.05
Ship height (cm)5.72
Ship length (cm)9.53
Ship width (cm)7.37
Country of OriginUS
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.