APPLETON ELECTRIC 63T35 Cable Gland, M63 Size
Get it by Thursday, May 21
€1,206.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Location Cable Gland |
| Angle | Straight |
| Approvals | atex.png, csa.png, ul.png |
| Cable Dia. | 2.15" to 2.59" |
| Cable Diameter | 2.15" to 2.59" |
| Cable Diameter (mm) | 54.61 mm to 65.79 mm |
| Cable Style | Round |
| Composition | Metallic |
| Family Series | Appleton Cable Entries Series, T3 Series |
| Grip Type | Bushing Grip |
| Hazardous Rated | Yes |
| Hub Size | M63 |
| Ip Rating | IP66, IP68 |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Maximum Cable Diameter | 2.59" |
| Maximum Cable Diameter (in) | 2.59" |
| Maximum Cable Diameter (mm) | 65.79 mm |
| Minimum Cable Diameter | 2.15" |
| Minimum Cable Diameter (in) | 2.15" |
| Minimum Cable Diameter (mm) | 54.61 mm |
| Nema Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 3 |
| Number Of Cables | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-100t35.pdf |
| Product Series | T3 |
| Rohs | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.68 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- VERMONT GAGE 912309150 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 9.15 mm Size
- BROWNING 1076512 P 6 3/4 Q-D Bushing, Bore Type, 6-3/4 in Bore Dia, 11-3/4 in Flange Dia, 250000 in-lb Torque Rating, Type P
- ANVIL 0338028855 3/4 X 1/4 Extra Heavy Eccentric Thread Both Ends Swage Nipple
- PARKER RK602C/N
- HOFFMAN UUGK 31390 Grounding Device, Copper
- MILWAUKEE 48-73-0024 Work Gloves, 2XL, Mechanics Glove, Full Finger, Goatsk Inch, Hook-and-Loop Cuff, Polyester
- EATON SVX030A1-4A1B1B1B5C8 Adjustable Frequency Drive, 30HP, NEMA Type 1, Modbus, EMC H, 380-500V, Brake Chopper, FR6
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Enr32201gfi
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuse Clips
- Galvanized Pipe Fittings
- Air Regulators
- Collet Chucks
- Boiler Controls
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP5080 Series Belt Sanders
- SUGATSUNE Wire Pull Handles
- APPROVED VENDOR Dock Plate
- DAYTON Manual Balancing Dampers, Single Blade, Steel Frame
- EIJKELKAMP Augers
- PELICAN Protective Rack-Mount Cases
- MERIT BRASS 2106 Brass Nipples, Lead-Free, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC 63T35 Cable Gland, M63 Size
€1,206.29 /unit
