APPLETON ELECTRIC 1225 Pull Box, Length 24 Inch, Size 3 Inch
Get it by Thursday, May 21
€1,308.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Box |
| Angle | Straight |
| Approval | UL |
| Approvals | ul.png |
| Composition | Metallic |
| Conduit/cable Type | IMC (Intermediate Metal Conduit), RMC (Rigid Metal Conduit) |
| Connection Type | Female, Threaded |
| Cover Type | Screw On |
| Depth | 4 13/16" |
| Exposure Rating | Indoor, Outdoor |
| Family Series | Appleton Fittings Series, PTC Series |
| Finish | Zinc Electroplated Dichromate Aluminum Polymer Enamel , Zinc Electroplated, Dichromate Aluminum Polymer Enamel |
| Hazardous Rated | No |
| Height | 4 3/4" |
| Height In Inch | 4 3/4" |
| Height In Inch - Uom | In |
| Height In Mm - Uom | MM |
| Material | Steel |
| Product Datasheet | appleton-electric-1200.pdf |
| Product Series | Ptc |
| Pull Box Length | 24 |
| Trade Size | 3" |
| Width | 27 5/16" |
| Width In Inch | 27.3125" |
| Width In Inch - Uom | In |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 12.07 |
| Ship length (cm) | 12.22 |
| Ship width (cm) | 69.37 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC BC250G
- ERICKSON BT40BSMC27100M Shell Mill Holder, Bt40 Taper Size, 1-3/4 Inch Pilot Dia, 100.00 mm Projection
- WEG UMBW-1C3-1.6 14361463 Miniature Circuit Breaker, C Trip Curve, 3 Poles, 1.6 A Rated, 277/480 VAC
- EATON CI23X-125-NA Insulated Enclosure, 5.9 Inch L x 7.38 Inch W, Plastic
- MAIN FILTER INC. MF0834058 HPQE9843010MV Transmission Filter Kit, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.21 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC U23U316 Control Station Enclosure, Polyester
- GRAINGER M51250.100.0012 Set Screw, M10x1.5 Thread Size, Pln, 12 mm Lg., 8 mm Drive Size, Cone, Hex Socket
- APOLLO VALVES 9210324 Carbon Steel Unibody Reduced Port Ball Valve with Graphite Packing 1/2 Inch Size, 2 x FNPT
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp6034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Sheet and Ring Gaskets
- Digital Scale Units
- Pressure Gauge Snubbers
- Spring Pins
- KEO Woodruff Keyseat Cutter Sets
- MUELLER INDUSTRIES 1603-AC Chexter Check Valves
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- STRONG HOLD Countertop Storage Cabinet, Clearview Door
- HI TEMP Welding Pipe Wrap
- TENNSCO Bottom Riser
- WATTS RK-709DCDA Series Backflow Preventer Repair Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC 1225 Pull Box, Length 24 Inch, Size 3 Inch
€1,308.70 /unit
