APOLLO VALVES SJT71208P VSH Shurjoint tee MMM 8 Inch Size, orange
Get it by Thursday, May 21
€758.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tee |
| Bend Angle | 90° |
| Capped | No |
| Color | Orange |
| D1 | 8.63 |
| D2 | 8.63 |
| D3 | 8.63 |
| Dimensions | 15.51" x 8.66" x 12.09" |
| Finish | Varnished |
| Fitting Connection Type | Groove |
| High Tensile Strength | Yes |
| Length Of Connection 1 | 7.76" |
| Length Of Connection 2 | 7.76" |
| Length Of Connection 3 | 7.76" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Operating Pressure | 798 psi |
| Multi-part | No |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 8.63" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 8.63" |
| Outer Pipe Dia. Connection 3 | 8.63" |
| Product Datasheet | apollo-valves-sjt7120125p.pdf |
| Reducing | No |
| Series | SHURJOINT Series |
| Shape | 90° T-Piece |
| Size | 8" |
| Surface Protection | Lacquered |
| System Specific | No |
| With Buffer Stud | No |
| With Connection Indicator | No |
| With De-aerator | No |
| With Drain Valve | No |
| With Sealing Rings/gaskets | No |
| With Thermal Insulation | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.5 |
| Ship height (cm) | 30.71 |
| Ship length (cm) | 39.4 |
| Ship width (cm) | 22 |
| Country of Origin | TW |
Documentation:
Explore Products
- HOFFMAN D12106IS Junction Box, Removable Hinge, Quarter Turn Latch, 12 x 10 x 6 Inch Size, Steel
- THOMAS & BETTS LT6XES06B-B Liquid Tight Flexible Metallic Conduit, Conduit Size 1 1/2 Inch, 50 Feet
- APOLLO VALVES 921440247 Ball Valve, 3/4 Inch Size, Carbon Steel, Unibody, Round Locking
- HUB CITY 0250-54971 Helical Hypoid Reducer, 2.62 HP, 0.626 Inch I.D, 1.500 Inch O.D, Cast Iron
- MAIN FILTER INC. MF0833847 LPN316V06 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 17.04 Inch Height
- CEMENTEX USA IS38-16-UPT Socket, 3/8 Inch Square Drive, 1/2 Inch Size
- LITHONIA LIGHTING ELB 1P201NB Battery, Nickel Cadmium, 1.2 V Volt, 1.2 Ah Battery Capacity
- GRAINGER 5RKD9 Rod End, 3/8 In - 24 Thread Size, Alloy Steel, Cadmium Plated, Spherical Ends
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Powered Pumps
- Packaging Tapes
- Metal Fabrication Machines
- Rotary Vane Compressor/Vacuum Pump
- DWYER INSTRUMENTS BT15S/BT20S Series Sanitary Bimetal Thermometers
- HELICOIL Roughing Taps
- ANSELL 97-100 Activarmr Medium Duty Oil Resistant Safety Gloves
- ANSELL Comarex Natural Rubber Latex Gloves
- DESTACO 324-R Series Pull Action Latch Clamps
- BLANCETT Turbine Flowmeter Repair Kit
- VALLEY CRAFT Powered Drum Forklift Attachments
- EDWARDS MFG 90 Degree Pipe Bender Dies
- LINN GEAR Extended Pitch Type B Large Roll Sprockets, 2122 Chain
- MERSEN FERRAZ 7.2kV Amp-Trap Bolt In Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES SJT71208P VSH Shurjoint tee MMM 8 Inch Size, orange
€758.71 /unit

