APOLLO VALVES LD14118BE12A International Lugged Butterfly Valve with Aluminum Disc, EPDM Seat, Gear Operator - Direct Mount 18 Inch, 2 x Lug Type
Get it by Thursday, May 21
€6,749.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Butterfly Valve |
| Actuator Type | Gear Actuator |
| Body Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Connection Type | Lug |
| Finish | None |
| Max. Pressure | 150 psi |
| Port Type | Standard |
| Pressure Rating | 150 psi CWP |
| Product Datasheet | apollo-valves-ld14118de12a.pdf |
| Seal Material | NBR |
| Seat Material | EPDM |
| Series | LD141 WD141 Series |
| Shape | Straight |
| Size | 18" |
| Spindle Material | Stainless Steel |
| Surface Protection | Untreated |
| Trim Material | Aluminum, Bronze |
| Valve Type | Resilient Seated Butterfly Valve |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 136.35 |
| Ship height (cm) | 14.22 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | CN |
Product Details:
- Not Applicable
Documentation:
Product Variants
| Model | Body Material | Max. Pressure | Seal Material | Size | Seat Material | Pressure Rating | Actuator Type | Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LD14118DE10A | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,549.41 | |
| LD14118DE12A | - | - | Buna N | 18" | EPDM | 150 psi CWP | Gear Actuator | Lug | €5,211.28 | |
| LD14118DE15A | - | - | NBR | 18" | - | - | - | Lug | €6,297.84 | |
| LD14102BE10A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €181.49 | |
| LD14102BE15A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €920.75 | |
| LD14102BE11A | - | - | Buna N | 2" | EPDM | 200 psi CWP | Lever Handle | Lug | €255.09 | |
| LD14102BE12A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €412.67 |
Explore Products
- TRITAN 50BS10H X 5/8 Sprocket 2.283inOD 0.625inPD 5/8inBD #10
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SHC1036CR Liquid Tight Connector 3/4 inch Brown
- APPLETON ELECTRIC JBES3737203 Enclosure, Size 370 X 370 X 200 Mm, Stainless Steel
- GRAINGER BULK-RS-S50FDA-368 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 2.5 mm Thick, 50A, Plain Backing, Red, Smooth
- CASH VALVE GT11318877 Nozzle, 1/4 Inch Size
- REGAL 091602PS Thread Ring Gage, #3/4-20 UNEF, Not Go Member 3A, Bright
- KONNECT-IT KN-M12BLU Mini Single-Level Terminal Block, Blue, 20A, 15mm Din Rail Mount
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Drum Pump Motors
- Electromagnetic and Electromechanical Locks
- Collet Accessories
- Arbor Shims
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- TURTLESKIN SBL-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- VIBCO 10 Series Pneumatic Piston Vibrators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X9500 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC GHS Compliant Wash Bottles
- SOLER & PALAU Mixed Flow Duct Fan
- E JAMES & CO Rubber Strip, Air Tight, 60A
- SPEARS VALVES EverTUFF CPVC CTS Reducer Bushings, Spigot x Socket
- LEGRIS Industrial Interchange Quick Connect Air Couplings
- VIBCO 55 Series Pneumatic Piston Vibrators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES LD14118BE12A International Lugged Butterfly Valve with Aluminum Disc, EPDM Seat, Gear Operator - Direct Mount 18 Inch, 2 x Lug Type
€6,749.65 /unit

