APOLLO VALVES LD14112BE12A International Lugged Butterfly Valve with Aluminum Disc, EPDM Seat, Gear Operator - Direct Mount 12 Inch, 2 x Lug Type
Get it by Thursday, May 21
€1,967.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Butterfly Valve |
| Actuator Type | Gear Actuator |
| Body Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Connection Type | Lug |
| Finish | None |
| Max. Pressure | 150 psi |
| Port Type | Standard |
| Pressure Rating | 200 psi CWP |
| Product Datasheet | apollo-valves-ld14118de12a.pdf |
| Seal Material | NBR |
| Seat Material | EPDM |
| Series | LD141 WD141 Series |
| Shape | Straight |
| Size | 12" |
| Spindle Material | Stainless Steel |
| Surface Protection | Untreated |
| Trim Material | Aluminum, Bronze |
| Valve Type | Resilient Seated Butterfly Valve |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 58.05 |
| Ship height (cm) | 14.22 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | CN |
Product Details:
- Not Applicable
Documentation:
Product Variants
| Model | Body Material | Max. Pressure | Seal Material | Size | Seat Material | Pressure Rating | Actuator Type | Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LD14118DE10A | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,549.41 | |
| LD14118DE12A | - | - | Buna N | 18" | EPDM | 150 psi CWP | Gear Actuator | Lug | €5,211.28 | |
| LD14118DE15A | - | - | NBR | 18" | - | - | - | Lug | €6,297.84 | |
| LD14102BE10A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €181.49 | |
| LD14102BE15A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €920.75 | |
| LD14102BE11A | - | - | Buna N | 2" | EPDM | 200 psi CWP | Lever Handle | Lug | €255.09 | |
| LD14102BE12A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €412.67 |
Explore Products
- DORIAN NSR10-2B
- CHRISLYNN 84303 Free Running Insert, 3-56 Thread Size, Tanged, 0.248 In Insert Lg., 37 Drill Size
- ACROVYN VA25010F920N Corner Guard, 120 Inch Height, 2-1/2 Inch Width, Almond
- RUBBERMAID FG354300GRAY Trash Can Top Funnel Gray
- DEHN 767592 Indicator, 420kV, 50Hz
- ENPAC 1490-YE Poly-SpillPack Spill Kit, Universal, 95 Gallon Capacity
- TITAN FASTENERS VTB10
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS T7655052N Pulley, Single Sheave, Swivel Eye, 1/2 InchTrade Size
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Ear Muffs and Ear Plugs
- Loose Absorbents
- Histology
- Wall and Yard Hydrant Accessories
- Slump Testing
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Hex
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- JOHN GUEST Speedfit Reducing Tees
- ANVIL 212FP Series Seismic Bracing Clamps
- HALLOWELL Pass Through Shelving Unit
- APPROVED VENDOR Folding Handle Platform Truck
- BUSSMANN BFGHA Series Medium Voltage Fuses
- BURNDY Hysplice Series Sleeve
- WHEATON Reservoirs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES LD14112BE12A International Lugged Butterfly Valve with Aluminum Disc, EPDM Seat, Gear Operator - Direct Mount 12 Inch, 2 x Lug Type
€1,967.77 /unit

