APOLLO VALVES LD14104SE13A International Lugged Butterfly Valve with SS Disc, EPDM Seat, SS Shaft, Infinite Position Handle 4 Inch, 2 x Lug Type
Get it by Thursday, May 21
€615.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Butterfly Valve |
| Color | Black |
| Connection Type | Lug |
| Finish | Plain |
| Material | Cast Iron |
| Max. Operating Pressure Liquid | 200 psi |
| Nominal Dia. | 100 mm |
| Product Datasheet | apollo-valves-ld14118de12a.pdf |
| Seal Material | NBR |
| Series | LD141 WD141 Series Butterfly Valves |
| Shape | Straight |
| Size | 4" |
| Spindle Material | Stainless Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.71 |
| Ship height (cm) | 14.22 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | CN |
Documentation:
Product Variants
| Model | Body Material | Max. Pressure | Seal Material | Size | Seat Material | Pressure Rating | Actuator Type | Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LD14118DE10A | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,549.41 | |
| LD14118DE12A | - | - | Buna N | 18" | EPDM | 150 psi CWP | Gear Actuator | Lug | €5,211.28 | |
| LD14118DE15A | - | - | NBR | 18" | - | - | - | Lug | €6,297.84 | |
| LD14102BE10A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €181.49 | |
| LD14102BE15A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €920.75 | |
| LD14102BE11A | - | - | Buna N | 2" | EPDM | 200 psi CWP | Lever Handle | Lug | €255.09 | |
| LD14102BE12A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €412.67 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 56328 Ballnose End Mill, ‎7/16 Inch Dia., 7/16 Inch Shank, 1 Inch Depth
- LOUISVILLE L-3016-06 Stepladder Fiberglass 6 Feet 300 Lb.
- COOPER B-LINE 1212120 GRT NK Wiring Trough, 120 x 12 x 12 Inch Size, Screw Covered, Steel, Gray
- BISHOP-WISECARVER BLFS516P
- WOODHEAD 1300060642 103002K02F2001 Cordset, 3 Pole, Male, 20 Feet, 18/3 Size, TPE, Stainless Steel
- TITAN FASTENERS BVW72A2A
- MAIN FILTER INC. MF0429657 1060LAH10SL0006PX Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.05 Inch Height
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Cell Phone Lockers
- Caster Accessories
- Chemical-Resistant Pumps
- Illuminated Push Button Operators
- Accumulator Repair Kits
- CONDOR Premium Shirred Leather Gloves
- HONEYWELL Rig Dog Knit Cold Protect Gloves
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 752-N Iron Body Y Strainers
- BUSSMANN PVCF RN Series Specialty Fuses
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- SMC VALVES Tubings
- RULAND MANUFACTURING MCPTSK Series Keyed Controlflex Coupling Hubs, Single Insert, Metric
- VOLLRATH Plexiglass Shelves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES LD14104SE13A International Lugged Butterfly Valve with SS Disc, EPDM Seat, SS Shaft, Infinite Position Handle 4 Inch, 2 x Lug Type
€615.03 /unit

