APOLLO VALVES 88A245B32F Carbon Steel Class 150 Full Port Ball Valve, Steel Wheel Handle, Multi-Seal, Inch B32F Inch Tag 1 Inch, 2 x Flange
Get it by Thursday, May 21
€643.22 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve |
| Body Material | Steel |
| Bore Type | Full Bore |
| Color | Black |
| Connection Type | Flange |
| D2 | 108 |
| D2-2 | 16 |
| Dimensions | 10.03" x 4.62" x 7.16" |
| Grease-free | No |
| K2 | 79.5 |
| Medically Clean | No |
| N2 | 4 |
| Product Datasheet | apollo-valves-86b20424.pdf |
| Series | 88A Series |
| Shape | Straight |
| Size | 1" |
| With Filter | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.15 |
| Ship height (cm) | 18.19 |
| Ship length (cm) | 25.48 |
| Ship width (cm) | 11.73 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Body Material | Connection Type | Actuator Type | Pipe Size | Seat Material | Seal Material | Shape | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 88A24C2477MHUL | Steel | Flange | - | - | - | - | Straight | Black | €8,518.54 | |
| 88A24C2480 | Steel | Flange | - | - | - | - | Straight | Black | €6,448.42 | |
| 88A24C2480CE | Steel | Flange | - | - | - | - | Straight | Black | €6,448.42 | |
| 88A24C24MGUL | Steel | Flange | - | - | - | - | Straight | Black | €9,804.94 | |
| 88A24C24MHTR | Steel | Flange | - | - | - | - | Straight | Black | €8,461.30 | |
| 88A24C24TD | Steel | Flange | - | - | - | - | Straight | Black | €6,563.12 | |
| 88A24C24TR | Steel | Flange | - | - | - | - | Straight | Black | €6,480.34 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 912409490 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 9.49 mm Size
- DYNABRADE 52822 Housing Assembly
- EATON 10250TPP17STAMP Standard Legend Plate, 1-3/4 Inch H X 1-3/4 Inch W, Square Plate, Aluminum, Black Field
- EDISON MEQ1 Fuse, Time-Delay, 1A, 500 VAC, Ferrule
- SMC VALVES NCME200-0400 Round Body Cylinder, 2.0 Inch Size, Double Acting
- JJ KELLER 100-CA Labor Law Poster State Labor Law CA
- GEARENCH TSG20-PF
- BISHOP-WISECARVER SL4504
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Regulators
- Circuit Protection Devices
- Temp./Humidity/Pressure Transmitter Acc.
- Oil Skimmers
- Portable Oil and Kerosene Heater Accessories
- CAIMAN Heatrac Insulated Hi Vis Waterproof Winter Work Gloves, Cowhide Leather
- KRYTOX GPL 222 Series Anti Corrosion Grease
- TEMPCO PCT-2000 Series Temperature Controls
- PARKER Hex Reducing Coupling, FNPT, Stainless Steel
- BOLLE SAFETY Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
- MITUTOYO Heads
- SPEAKMAN Lifesaver SE Series Horizontal Emergency Showers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 88A245B32F Carbon Steel Class 150 Full Port Ball Valve, Steel Wheel Handle, Multi-Seal, Inch B32F Inch Tag 1 Inch, 2 x Flange
€643.22 /unit
