APOLLO VALVES 88A1471477A Carbon Steel Class 150 STD Port Ball Valve, Side Vented Ball, Live Loaded Gear, Actuated 1-1/2 Inch, 2 x Flange
Get it by Thursday, May 21
€1,151.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve |
| Body Material | Steel |
| Bore Type | Reduced Bore |
| Color | Black |
| Connection Type | Flange |
| D2 | 127 |
| D2-2 | 16 |
| Dimensions | 10.03" x 4.62" x 7.16" |
| Grease-free | No |
| K2 | 98.5 |
| Medically Clean | No |
| N2 | 4 |
| Product Datasheet | apollo-valves-88a10a01.pdf |
| Series | 88A Series |
| Shape | Straight |
| Size | 1 1/2" |
| With Filter | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.86 |
| Ship height (cm) | 18.19 |
| Ship length (cm) | 25.48 |
| Ship width (cm) | 11.73 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Actuator Type | Pipe Size | Body Material | Connection Type | Seat Material | Seal Material | Shape | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 88A14001 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €1,526.15 | |
| 88A14A01 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €2,512.15 | |
| 88A14935 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €1,270.81 | |
| 88A14921 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €1,314.72 | |
| 88A14924 | Lever Handle | - | Steel | Flange | RPTFE | PTFE | Straight | Black | €1,285.80 | |
| 88A14C2469 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €5,952.43 | |
| 88A14C24MGTD | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €8,309.51 |
Explore Products
- SPEC B1375044 Disc Spring 0.6875 Steel Belleville
- APPROVED VENDOR 6AFH6 Hose Barb 3/8 Inch 1/4 Mnpt Brass
- DIXON PPCF74 Hose Coupling, Short Shank, Female
- BRADY 7108-3C-PK 171506 Pipe Marker, Fire Dry Standpipe, Red, White, Fits 3/4 Inch and Smaller OD, 3 Pipe Marker
- SMC VALVES MKB63-50RNZ-X2094 Cylinder, 63 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- MERIT BRASS A635BL-48 Raised Face Blind Flange, 3 in, 316/316L Stainless Steel, 150 lb, Import
- COXREELS EZ-SD-100 Static Discharge Cable Reel, 100 Feet Length, 32, Psi Max Pressure
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Vehicle Strobes and Beacons
- Table Saw Accessories
- Fall Protection Kits
- Gear Racks
- Pressurized Portable Eye Wash Stations
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Globe Valve, Socket Weld
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- ANSELL 74-045 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- ANSELL 11-518 Hyflex Ultralight Polyurethane Cut Resistant Gloves
- STA-KON Pigtail Connectors
- SPEARS VALVES PVC Y Strainers, True Union Threaded Ends, EPDM
- VESTIL PBSS Series Plastic Bulk Shelvings And Storages
- HALSEY TAYLOR Fountains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 88A1471477A Carbon Steel Class 150 STD Port Ball Valve, Side Vented Ball, Live Loaded Gear, Actuated 1-1/2 Inch, 2 x Flange
€1,151.67 /unit
