APOLLO VALVES 88A14014UL Carbon Steel Class 150 STD Port Ball Valve, Side Vented Ball, UL and CSA Listed with Markings 3 Inch, 2 x Flange
Get it by Thursday, May 21
€1,669.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve |
| Body Material | Steel |
| Bore Type | Reduced Bore |
| Color | Black |
| Connection Type | Flange |
| D2 | 190 |
| D2-2 | 19 |
| Dimensions | 10.03" x 4.62" x 7.16" |
| Grease-free | No |
| K2 | 152.5 |
| Medically Clean | No |
| N2 | 4 |
| Product Datasheet | apollo-valves-88a10a01.pdf |
| Series | 88A Series |
| Shape | Straight |
| Size | 3" |
| With Filter | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 18.19 |
| Ship length (cm) | 25.48 |
| Ship width (cm) | 11.73 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Actuator Type | Pipe Size | Body Material | Connection Type | Seat Material | Seal Material | Shape | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 88A14001 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €1,526.15 | |
| 88A14A01 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €2,512.15 | |
| 88A14935 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €1,270.81 | |
| 88A14921 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €1,314.72 | |
| 88A14924 | Lever Handle | - | Steel | Flange | RPTFE | PTFE | Straight | Black | €1,285.80 | |
| 88A14C2469 | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €5,952.43 | |
| 88A14C24MGTD | - | - | Steel | Flange | - | - | Straight | Black | €8,309.51 |
Explore Products
- WESTWARD 12F837 Mill File, Rectangular, Bastard Cut, 14 Inch Length Without Tang, 1 7/16 Inch Wd, 1/4 Inch Thick, Black Oxide
- MORSE CUTTING TOOLS 90506 Ballnose End Mill, 1/2 Inch Dia., 1/2 Inch Shank, 3 Inch Depth
- MAIN FILTER INC. MF0612958 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 4.72 Inch Height
- TECHNIKS 05806-318 Collet, Round Face, 0.3180 Inch Size
- VULCAN HART SD-034-47 Screw, 1/4 In Lg.
- STAFFORD MFG 5LM040040FK Rigid Shaft Coupling, Keyway, 2 Piece Split, Clamp Type, 40 x 40mm Bore, Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 12614 Taper Drill Bit, 4.1mm Size
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Dies
- Test Equipment
- Receptacle and GFCI Testers
- Shoulder Screws
- Electrical Device Enclosures
- LAKELAND Flame-Resistant Hooded Coveralls
- CONDOR Clarino/PVC Mechanics Gloves
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Pipe Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 60 Yard per Roll
- TENNSCO Closed End Locker Base
- PARKER Filter / Driers, Steel, 3/8 Inch Connection Size
- GROVE GEAR NH Series, 824 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- SECURITRON Exit Devices
- MUELLER STEAM Y Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 88A14014UL Carbon Steel Class 150 STD Port Ball Valve, Side Vented Ball, UL and CSA Listed with Markings 3 Inch, 2 x Flange
€1,669.33 /unit
