APOLLO VALVES 541DCBKMAA0050 Pop Safety Valve 1/2 x 1 Inch 50 Psi Ss | AA9DYC 1CNG4
Item: AA9DYCModel: 541DCBKMAA0050Cross Ref: 1CNG4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item POP Safety Relief Valve
Asme Section Code Section Viii
Color Silver
Connection Type MNPT x FNPT
D1 0.84
D2 1.32
Disc Material Stainless Steel
Factory Set Pressure 50 psig
Finish None
Flow Rate @ Set Pressure 400 lbs./hr.
For Media Air, Gas, Steam
Grade Grade 316
H1 3.65
Inlet Connection Size 1/2"
Length Of Connection 1 2.38"
Length Of Connection 2 1.63"
Material Stainless Steel
Max. Operating Pressure 1200 psi
Max. Service Temp. 406°F
Operating Pressure Range 20 psi to 1214 psi
Operating Temperature Range -320°F to +800°F
Outer Pipe Dia. Connection 1 0.84"
Outer Pipe Dia. Connection 2 1.32"
Outlet Connection Size 1"
Overall Height 5 5/8"
Overall Width 9 1/2"
Pressure Rating 15 psi to 1200 psi
Product Datasheet apollo-valves-541dcbkmaa0150.pdf
Product Type Safety Relief Valve
Seat Material Metal
Series 500 Series Safety Relief Valves
Set Pressure 50 psi
Shape Perpendicular
Size 1/2" x 1"