APOLLO VALVES 523JHBKMAA0350 Pop Safety Valve 2 x 3 Inch 350 Psi | AA9DXJ 1CNE5
Item: AA9DXJModel: 523JHBKMAA0350Cross Ref: 1CNE5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item POP Safety Relief Valve
Asme Section Code Section Viii
Color Bronze
Connection Type MNPT x FNPT
D1 2.38
D2 3.5
Disc Material Stainless Steel
Factory Set Pressure 365 psi
Finish None
Flow Rate @ Set Pressure 26644 lbs./hr.
For Media Air, Gas, Steam
Grade Grade 316
H1 8.81
Inlet Connection Size 2"
Length Of Connection 1 4"
Length Of Connection 2 3.25"
Material Bronze
Max. Operating Pressure 1200 psi
Max. Service Temp. 422°F
Operating Pressure Range 20 psi to 1214 psi
Operating Temperature Range -320°F to +800°F
Outer Pipe Dia. Connection 1 2.38"
Outer Pipe Dia. Connection 2 3.5"
Outlet Connection Size 3"
Overall Height 5 5/8"
Overall Width 9 1/2"
Product Type Safety Relief Valve
Seat Material Metal
Series 500 Series Safety Relief Valves
Set Pressure 350 psi
Shape Perpendicular
Size 2" x 3"
Spring Material Stainless Steel
Standards Crn
Steam Capacity 26,644 Lb./Hr.
Suitable For Cooling No
Suitable For Heating No
Suitable For Hot Tap Water No
Suitable For Solar Heating No
Surface Protection None
Temp. Range -60°F to +422°F
Test Lever Test Lever Included
V 4.18
Working Length Connection 2 2.27"