FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | POP Safety Relief Valve |
| Asme Section Code | Section Viii |
| Color | Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.9 |
| D2 | 2.38 |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Factory Set Pressure | 125 psi |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 3972 lbs./hr. |
| For Media | Air, Gas, Steam |
| Grade | Grade 316 |
| H1 | 7.65 |
| Inlet Connection Size | 1 1/2" |
| Length Of Connection 1 | 3.25" |
| Length Of Connection 2 | 2.63" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 1200 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Operating Pressure Range | 20 psi to 1214 psi |
| Operating Temperature Range | -320°F to +800°F |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.9" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.38" |
| Outlet Connection Size | 2" |
| Overall Height | 5 5/8" |
| Overall Width | 9 1/2" |
| Pressure Rating | 15 psi to 300 psi |
| Product Type | Safety Relief Valve |
| Seat Material | Metal |
| Series | 500 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 125 psi |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1 1/2" x 2" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Standards | Crn |
| Steam Capacity | 3972 Lb./Hr. |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Temp. Range | -60°F to +406°F |
| Test Lever | Test Lever Included |
| V | 2.36 |
| Working Length Connection 2 | 1.84" |
| Z2 | 1.84 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.23 |
| Ship height (cm) | 11.94 |
| Ship length (cm) | 36.58 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
| HS code | 8481400000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Height | Factory Set Pressure | Overall Length | Size | Material | Temp. Range | Test Lever | Pressure Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 511DCDKMAA0150 | 5 5/8" | 165 psi | - | 1/2" x 3/4" | Bronze | -60°F to +406°F | Test Lever Included | 15 psi to 300 psi | €383.40 | |
| 511DDDKMAA0150 | 5 5/8" | 165 psi | - | 3/4" | Bronze | -60°F to +406°F | Test Lever Included | 15 psi to 300 psi | €396.16 | |
| 511EDBKMAA0150 | 5 5/8" | 165 psi | - | 3/4" x 1 1/4" | Bronze | -60°F to +406°F | Test Lever Included | 15 psi to 300 psi | €429.36 | |
| 511EEBKMAA0150 | 5 5/8" | 165 psi | - | 1" x 1 1/4" | Bronze | -60°F to +406°F | Test Lever Included | 15 psi to 300 psi | €442.66 | |
| 511FEBKMAA0150 | 5 5/8" | 165 psi | - | 1" x 1 1/2" | Bronze | -60°F to +406°F | Test Lever Included | 15 psi to 300 psi | €511.17 | |
| 511GFBKMAA0150 | 5 5/8" | 165 psi | - | 1 1/4" x 2" | Bronze | -60°F to +406°F | Test Lever Included | 15 psi to 300 psi | €626.18 | |
| 511HGBKMAA0150 | 5 5/8" | 165 psi | - | 1 1/2" x 2 1/2" | Bronze | -60°F to +406°F | Test Lever Included | 15 psi to 300 psi | €1,006.35 |
Explore Products
- LENOX TOOLS 26138D2B72400 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 94-1/2 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- SMC VALVES MY1B25TN-900ALZ Guide Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- SMC VALVES MGGMB32-150 Guided Cylinder, 32 mm Size, Slide Bearing
- GRAINGER BULK-RS-H60-1001 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 60A
- APOLLO VALVES 521EEBKMOX0350 Relief Valve with SS Trim, Screwed Cap, Metal Seat, 350 Psig, 1 x 1-1/4 Inch, MNPT x FNPT
- ELDON JAMES LMSLN-4CVU Stationary Male Luer, Lock 1/4 Barb Size, Crystal, Natural
- SEALMASTER SK-1768 700302 Insert Bearing, 1.155 Inch Bore, 1.69 Inch Length Thru Bore, 0.94 Inch Outer Race Width
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Reversible Exhaust and Supply Fans
- Buffing Wheels
- Audio Speakers
- Sling Accessories
- Rain Gauges
- ANSELL 93-401 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Gray
- CHICAGO PNEUMATIC CP3119 Series Die Grinders, 900 Watts
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 5000 Gas Springs
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Glass, 40 Micron, Viton Seal
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1-8 Unc
- CEMENTEX USA Electrical Insulating Roll Blanket Kits
- DAYTON Linkage Kits
- APPLETON ELECTRIC Vaporproof Hid Fixtures With Refractor
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 511GGBKMAA0125 Safety Relief Valve with Brass Trim, Screwed Cap, Metal Seat, 125 Psig, 1-1/2 x 2 Inch Size, MNPT x FNPT
€664.55 /unit
