APOLLO VALVES 29303K150 Relief Valve, 3/4 Inch Size, E Orifice
Get it by Tuesday, Apr 14
€533.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Body Material | Bronze |
| Dimensions | 2.75" x 7.25" x 1.69" |
| Flow Rate @ Set Pressure | 463 SCFM |
| For Media | Air |
| Inlet Size | 3/4" |
| Install Height | 6.7" |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Outlet Size | 1 1/4" |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Teflon |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 29 Series |
| Set Pressure | 150 psig |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Trim Material | Brass |
| With Test Reports | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.54 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outlet Size | Spring Material | Seat Material | Body Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29102A105 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A100 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A110 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A115 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €450.05 | |
| 29102A120 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €450.05 | |
| 29102A125 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €440.22 | |
| 29102A130 | 1" | Stainless Steel | Teflon | Bronze | €450.05 |
Explore Products
- DYNABRADE 53262 Vertical Disc Sander 7In-178Mm Dia.
- STEARNS BRAKES 108243200001 Brake-Super Oil Rig Mods-Rl
- TITAN FASTENERS BLXJ1420
- TECHNIKS 01618-25/64 Collet, Round Face, 25/64 Inch Size
- CLEVELAND C74577 Black Stub Drill, 5.7 Mm Size
- SMC VALVES KB01605 Cylinder
- CONTINENTAL PLR02530-15-31 Air Hose, 1/4 Inch Hose Inside Dia, Red, Brass 1/4 Inch Fnpt X Brass 1/4 Inch Mnpt
- HUB CITY 0220-84520 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Rechargeable Flashlight Battery Packs
- Water Purification System Accessories
- Suction Diffuser Strainers
- Diaphragm Compressor/Vacuum Pump
- Ceiling Fans
- MECHANIX The Original Work Gloves
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- ANVIL AS500S Series Channel With Long Slots
- BRADY Label Tape Cartridge, Use with XPERT / LABXPERT
- MAYHEW TOOLS Punch Sets
- E JAMES & CO Sponge Roll, Neoprene
- BRASS KNUCKLE Gloves
- EATON Arc Flash Relay Point Sensors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 29303K150 Relief Valve, 3/4 Inch Size, E Orifice
€533.76 /unit

