APOLLO VALVES 19KHGK165AQ Relief Valve, PFA, 165 Psi | BP2JHE
Item: BP2JHEModel: 19KHGK165AQ
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Relief Valve
Asme Section Code VIII
Color Yellow, Bronze
Connection Type MNPT x FNPT
D1 1.9
D2 2.38
Dimensions 3.63" x 11.96" x 2.75"
Disc Material Brass
Finish None
Flow Rate @ Set Pressure 2731 SCFM
For Media Air
H1 2.81
Install Height 12"
Length Of Connection 1 3.63"
Length Of Connection 2 2.71"
Material Bronze
Max. Operating Pressure 300 psi
Max. Service Temp. 406°F
Nozzle Material Brass
Orifice Size 0.919 sq. in.
Outer Pipe Dia. Connection 1 1.9"
Outer Pipe Dia. Connection 2 2.38"
Series 19 Series Safety Relief Valves
Set Pressure 165 psig
Shape Perpendicular
Size 1 1/2" x 2"
Trim Type Wetted Standard
V 5.41
With Test Reports Yes
Working Length Connection 2 1.92"