APOLLO VALVES 19KGFA15BH Relief Valve, Pfa | BP3BYL
APOLLO VALVES 19KGFA15BH Relief Valve, Pfa
Item: BP3BYLModel: 19KGFA15BH
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Relief Valve
Asme Section Code I
Color Yellow, Bronze
Connection Type MNPT x FNPT
D1 1.66
D2 1.9
Dimensions 3.38" x 11.01" x 2.37"
Disc Material Brass
Finish None
Flow Rate @ Set Pressure 794 lbs./hr.
For Media Steam
H1 2.81
Install Height 11"
Length Of Connection 1 3.38"
Length Of Connection 2 2.38"
Material Bronze
Max. Operating Pressure 300 psi
Max. Service Temp. 406°F
Nozzle Material Brass
Orifice Size 0.589 sq. in.
Outer Pipe Dia. Connection 1 1.66"
Outer Pipe Dia. Connection 2 1.9"
Oxygen Cleaned No
Seal Material Lead
Seat Material Teflon
Seat Type Soft Seat
Series 19 Series Safety Relief Valves
Set Pressure 15 psig
Shape Perpendicular
Size 1 1/4" x 1 1/2"
Spring Material Stainless Steel
Suitable For Cooling No
Suitable For Heating No
Suitable For Hot Tap Water No
Suitable For Solar Heating No
Surface Protection None
Trim Material Brass
Trim Type Wetted Standard
V 4.72
With Test Reports No
Working Length Connection 2 1.84"