APOLLO VALVES 1061804 RVW61225 Relief Valve, 2 x 2.5 Inch Size, 25 Psi, Bronze
Get it by Thursday, May 21
€1,519.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Color | Bronze |
| Connection Type | FNPT |
| Dimensions | 6 1/4" x 5 1/2" x 14" |
| Finish | None |
| Height | 355.6 mm |
| Length Of Connection 1 | 2.19" |
| Length Of Connection 2 | 3.65" |
| Material | Bronze |
| Max. Medium Temp. | 250°F |
| Max. Operating Pressure | 160 psi |
| Medium Temp. (continuous) | 32°F to 249.8°F |
| Min. Medium Temp. | 32°F |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 2.38" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.88" |
| Peak Medium Temp. | 250°F |
| Seal Material | Silicone |
| Series | 10 Series Safety Relief Valves |
| Shape | Straight |
| Size | 2" x 2 1/2" |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | Yes |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Working Length Connection 1 | 1.49" |
| Working Length Connection 2 | 2.57" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.42 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 15.88 |
| Ship width (cm) | 13.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Size | Height | Material | Connection Type | Finish | Max. Operating Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1060512 | 1" | 171.45 mm | Bronze | FNPT | None | 160 psi | €405.03 | |
![]() |
1061715 | 1 1/2" x 2" | 279.4 mm | Bronze | FNPT | None | 160 psi | €552.76 | |
![]() |
1061510 | 1" x 1 1/4" | 171.45 mm | Bronze | FNPT | None | 160 psi | €544.53 | |
![]() |
1061531 | 1" x 1 1/4" | 171.45 mm | Bronze | FNPT | None | 160 psi | €448.40 | |
![]() |
1061505 | 1" x 1 1/4" | 171.45 mm | Bronze | FNPT | None | 160 psi | €349.26 | |
![]() |
1060612 | 1 1/4" | 215.9 mm | Bronze | FNPT | None | 160 psi | €681.75 | |
![]() |
1060612Q | 1 1/4" | 215.9 mm | Bronze | FNPT | None | 160 psi | €731.32 |
Explore Products
- WINSMITH E43MDNM43000D4 Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- EATON ETR-4000-2A1EA0 Transformer Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input
- APPROVED VENDOR U51050.100.0400 Socket Head Cap Screw, 1 In - 8 Thread Size, Cyl., 4 In Lg., 1 In Head Ht., Pln
- HELICOIL 4693-4 Straight Flute Bottoming Tap, 4H5H, Metric Coarse, M4 x 0.7 Thread Size
- WEG ESWX-M65R79-U065 14521606 Enclosed Starter, 60 HP, 575 V Main, 50-65 Thermal Setting
- ALVORD POLK NAS897-A-0.0860-R Chucking Reamer, 0.0860 Inch Dia., Right Hand Spiral, HSS, #44 Wire Gage
- BISHOP-WISECARVER 2702
- LINN GEAR 60-2tlb36 Double Strand Sprocket, 8.605 Inch Pitch Diameter, 2517 Bushing
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Applicators
- Electromagnetic Lock Activation Devices
- Replacement Conveyor Belts
- Mobile Service Benches and Cabinets
- Welding Nozzles
- HELICOIL Complete Working Gages, UNC, 2B
- ABUS 75 Series Brass Keyed Alike Padlocks
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polypropylene, Printed Graduations
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- PARKER Street Tee, Brass
- E JAMES & CO Rubber Roll, SBR (Styrene Butadiene Rubber)
- BURNDY Hylink Series Butt Splice
- MARTIN SPROCKET 6050 Taper Bushings
- 3M 700 Series Safety-Walk Coarse Tapes and Treads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 1061804 RVW61225 Relief Valve, 2 x 2.5 Inch Size, 25 Psi, Bronze
€1,519.36 /unit



