APOLLO VALVES 10062066 90 Deg. Elbow PxP 2 1/2 Inch Size
Get it by Thursday, May 21
€271.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Elbow |
| Bend Angle | 90° |
| Bend Radius | 3.15" |
| Capped | No |
| Color | Copper |
| Connection Type | Press |
| Contour Code | V |
| D1 | 2.63 |
| D2 | 2.63 |
| Dimensions | 6.67" x 6.67" x 3.16" |
| Eccentric | No |
| Grade | Cu-Dhp |
| Housing Construction | 1-Part |
| Length | 169.42 mm |
| Length Of Connection 1 | 5.09" |
| Length Of Connection 2 | 5.09" |
| Material | Copper |
| Max. Medium Temp. | 250°F |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Medium Temp. (continuous) | 32°F to 250°F |
| Min. Medium Temp. | 32°F |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 2.63" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.63" |
| Product Datasheet | apollo-valves-10057500.pdf |
| Reducing | No |
| Seal Material | EPDM |
| Series | APOLLOPRESS Series |
| Shape | 90° Elbow |
| Size | 2 1/2" |
| System Specific | No |
| Wall Thickness, Connection 1 | 1.98 mm |
| Wall Thickness, Connection 2 | 1.98 mm |
| With Buffer Stud | Yes |
| With Connection Indicator | Yes |
| With De-aerator | No |
| With Drain Valve | No |
| With Sealing Rings/gaskets | No |
| With Thermal Insulation | No |
| Working Length Connection 1 | 3.19" |
| Working Length Connection 2 | 3.19" |
| Z1 | 3.19 |
| Z2 | 3.19 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.98 |
| Ship height (cm) | 8.03 |
| Ship length (cm) | 16.94 |
| Ship width (cm) | 16.94 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Color | Size | Shape | Bend Angle | Finish | Connection Type | Max. Operating Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SJ711010P | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,152.95 | RFQ
|
| SJ711010G | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,941.78 | RFQ
|
| SJ7110125G | - | - | - | - | - | - | - | - | €203.01 | RFQ
|
| SJ7110125P | - | - | - | - | - | - | - | - | €47.53 | RFQ
|
| SJ711012P | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,467.85 | RFQ
|
| SJ711012G | - | - | - | - | - | - | - | - | €4,335.80 | RFQ
|
| SJ711014P | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,646.86 | RFQ
|
Explore Products
- GATES 43270079
- TB WOODS V006B1A00
- EATON 600THFSR632MWY Floor Mounted, 600V, 600 Kvar, 60Hz, 4.2H, Main Breaker
- CASH VALVE GT11316212 Shell, 1 Inch Seat, Type C776
- EATON E2RM38B20A1 Molded Case Circuit Breaker Accessory Trip Unit, Accessories And Terminals, Arm, 2000 A
- EATON 3BRSF150 Main/Sub-Feed Lug Block, 3P, 150A
- GRAINGER BULK-RS-H60MD-72 Buna-N Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed
- VERMONT GAGE 357203010 Gear Measuring Wire, Standard, 6 Pitch, 0.288 Diameter, 1.728 Inch Size
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Radiator Actuators and Valves
- Quick-Disconnect Tube Fittings
- Grating Channels Flooring Rungs and Treads
- Pressure Switch Transducer Combinations
- Marking Systems
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, FNPT
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Goatskin/Cowhide Leather
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- WESTWARD Grease Fitting Kit
- BALDOR / DODGE Piloted Flange Mounted Roller Bearings
- BALDOR / DODGE ISAF, Two-Bolt Pillow Block, Split Spherical Roller Bearings
- SQUARE D LAL Series Molded Case Circuit Breakers
- ZSI-FOSTER Cush A Therm Insulation Clamps, 1 1/2 Inch Wall Thickness
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 10062066 90 Deg. Elbow PxP 2 1/2 Inch Size
€271.73 /unit

