ANVIL 0830228763 Nipple, Black Steel, 1 Inch x 48 Inch Imp
Get it by Thursday, May 21
€94.76 /unit
This product can only be shipped in multiples of 3Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 1" |
| Connection Size(b) | 1" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| Finish | Black Coated |
| Length | 48" |
| Material | Steel |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 1" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.97 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830055208 | Steel | 4" | Schedule 40 | NPT | €77.05 | |
| 0830034807 | Steel | 1 1/2" | Schedule 40 | NPT | €18.68 | |
| 0830007001 | Steel | 1/4" | Schedule 40 | NPT | €7.75 | |
| 0830001004 | Steel | 1/8" | Schedule 40 | NPT | €3.30 | |
| 0830214540 | - | - | - | - | €87.74 | |
| 0830214300 | Steel | 3/8" | Schedule 40 | NPT | €27.94 | |
| 0830019006 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- NOTRAX 118S5110GY Indoor Loose Lay Carpet Mat, Grey, 130 cm x 300 cm Size
- REGAL 074680MS Spiral Flute Tap, #2-56 NC, H2 Limit, 2 Flutes, ModIfied Bottom with TiCN
- NIBCO NL2XULX6 T-1810U-LF Balancing Valve, Manual, Lead Free, Threaded End
- PARKER PB11G04WGCRSS
- IRON HORSE MTAP2-JBOX-440 Junction Box, Replacement
- APPROVED VENDOR M01000.080.0130 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 130mm Lg., 5.3mm Head Ht., Blk Oxide
- FABORY M39720.040.0012 Taper Pin, Free Cutting Steel, Plain, 12 mm Lg., 4 mm Pin Dia., Taper
- PROTEKTIVE PAK 60713 Wristband, Jewel, Metal, Medium, Dual, 4mm
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Absorbent Rolls
- Music Wire
- Right-To-Know Binders
- Air Motors
- Inverter Accessories
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- ANSELL 56-910 Alphatec Medium To Heavy Duty Splash Protection Coat Aprons
- TEMPCO PCT-2000 Series Temperature Controls
- MILLER - WELDCRAFT Nozzle Alumina #8, 1/2 Inch
- AME INTERNATIONAL Super Stacker Cribbing Sets
- NOTRAX Déco Design Washable Dust Control Mattings
- SIOUX CHIEF Tank-To-Bowl Repair Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830228763 Nipple, Black Steel, 1 Inch x 48 Inch Imp
€94.76 /unit
