ANVIL 0830011805 Nipple, Black Steel, 3/8 Inch x 6 Inch Imp
Get it by Thursday, May 21
€7.71 /unit
This product can only be shipped in multiples of 25Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 3/8" |
| Connection Size(b) | 3/8" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| End Style | MNPT |
| Finish | Black Coated |
| Length | 6" |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 3/8" |
| O.d. | 0.675" |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 3/8" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Schedule Rating | Schedule 40, STD |
| Series | FIG 339 Series |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Type | Standard |
| Working Pressure | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 1.73 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 1.73 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830055208 | Steel | 4" | Schedule 40 | NPT | €77.05 | |
| 0830034807 | Steel | 1 1/2" | Schedule 40 | NPT | €18.68 | |
| 0830007001 | Steel | 1/4" | Schedule 40 | NPT | €7.75 | |
| 0830001004 | Steel | 1/8" | Schedule 40 | NPT | €3.30 | |
| 0830214540 | - | - | - | - | €87.74 | |
| 0830214300 | Steel | 3/8" | Schedule 40 | NPT | €27.94 | |
| 0830019006 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- GRAINGER U17244.025.0075 U Bolt, 1/4 In - 20 Thread Size, Std, 2 In Inside Lg., 1 1/8 In Inside Wd., Hot Dipped Galv
- VULCAN HART 709065 Front Gutter, Right hand
- MERSEN FERRAZ TRS110RID Time Delay Fuse, 600V, 110A, Class RK5
- TEADIT CGR1525.018.12.300 Ring Cut Gasket, 1525, 1/8 Inch Thickness, 12 Inch Size, 300# Class
- FABORY M01251.100.0030 Hex Head Cap Screw, M10x1 Thread Size, Steel, 30mm Lg., 6.4mm Head Ht., Fine, Yellow Zn Plated
- SLIDE SLEDGE 213543 Pin Driver, 5/16 Inch Diameter
- REGAL 017457AS Hand Tap, 1 3/8-6 UNC, H4 Limit, 4 Flutes, Taper, Left Hand, Bright
- OSG 1625054045 Thread Forming Tap, #5-40 Thread Size, 1/4 Inch Thread Length, 2 3/16 Inch Length
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Heater Accessories
- Screw/Bolt Extractors and Nut Splitters
- Door Weatherstripping
- Flange Set-Up Wedges
- Hydraulic Vibrators
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Standard, Full Finger, Wing Thumb
- CAROL Category 5E Cable
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- YELLOW JACKET Replacement Sensors
- B & P MANUFACTURING Double Disc Brake Truck Wheels
- AMERICAN TORCH TIP Oxweld Tip Nuts, 1808 Style
- BOSTON GEAR S700 Series Hollow Output Left Worm Speed Reducers
- SLOAN Regal Concealed Solenoid Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830011805 Nipple, Black Steel, 3/8 Inch x 6 Inch Imp
€7.71 /unit
