ANVIL 0500593009 18 Bolted Black With 212
Get it by Thursday, May 21
€1,877.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pipe Hanger |
| Finish | Plain |
| Height | 4 11/16" |
| Load Capacity (down) | 8000 lbs. |
| Pipe Size | 18" |
| Product Datasheet | anvil-0500593009.pdf |
| Series | FIG 436 Series |
| Temp. Rating | 750°F |
| Type | Type 1 |
| Width | 8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.62 |
| Ship height (cm) | 11.91 |
| Ship length (cm) | 13.23 |
| Ship width (cm) | 20.32 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- 436 Series
Documentation:
Product Variants
| Model | Finish | Type | Height | Material | Load Capacity | Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0500564968 | Plain | Type 3 | 5" | - | - | - | €1,334.19 | |
| 0500565213 | Plain | Type 2 | 5" | - | - | - | €927.55 | |
| 0500564984 | Plain | Type 3 | 5" | - | - | - | €1,437.32 | |
| 0500565239 | Plain | Type 2 | 5" | - | - | - | €1,001.65 | |
| 0500564976 | Plain | Type 3 | 5" | - | - | - | €1,367.71 | |
| 0500565270 | Plain | Type 2 | 5" | - | - | - | €1,293.46 | |
| 0500119359 | Plain | Type 1 | - | - | - | - | €1,354.44 |
Explore Products
- BOSCH T15110 Hinge Boring Drill Bit, 10 mm Drill Bit Size, 2 1/4 Inch Overall Length, 10 mm Shank Dia
- REGAL 050790AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, 7/8 Inch Dia., 4-1/4 Inch Length, 2 Flutes
- DUCTMATE GR60SPBGP8GA24 8 Inch Diameter 24 Gauge Self Seal Snap Lock
- GRAINGER 1525S-37556315 Tubing, Fkm, Black, 3/8 Inch Inside Dia
- OSG 52101044 Ball Nose Milling Insert, 0.750 Inch Inscribed Circle, 3/8 Inch Corner Radius
- IPS W4711HACP Quarter Turn Valve
- TITAN FASTENERS KSA05048
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 15F504 Flap Wheel, 1/4 In Shaft, 2.5 In X1.5 In 40Gr
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Blaster Accessories
- Plastic Tubes
- Rotary Gear Pump Heads
- Stainless Steel Music Wire
- Metal Assortments
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Arch Punches
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 3 General Purpose Gloves
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Pipe Thread
- VIBCO Big Buster Pneumatic Vibrators
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- B/A PRODUCTS CO. Tie-Down Strap
- VULCAN HART Circuit Breaker
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 3/16-20 Un
- KUNKLE Series 900 Safety Relief Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0500593009 18 Bolted Black With 212
€1,877.29 /unit
