AMERICAN TORCH TIP 1567-10-COMPLETE Cutting Tip Size 10
Item: AG2DXLModel: 1567-10-COMPLETECross Ref: 31GW73
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cutting Tip
Fuel Pressure 10 psi to 15 psi
Fuel Pressure 10 to 15 psi
Gas Service Liquid Natural Gas
Mapp Gas Silver Braze No
Mapp Gas Silver Solder No
Mapp Gas Soft Solder No
Oxygen Pressure 50 to 60 psi
Oxygen Pressure 50 psi to 60 psi
Propane Gas Silver Braze No
Propane Gas Silver Solder No
Propane Gas Soft Solder No
Silver Solder Tube No
Size 10
Soft Solder Tube Cap. No
Steel Thickness 12"