AKG DCSB16-24-BP65-3 Forced Air Oil Cooler, DC, 20 hp Heat Removed, 50 GPM Max. Flow, 250 PSI Max. Pressure | CN8EDW 55HZ88
AKG DCSB16-24-BP65-3 Forced Air Oil Cooler, DC, 20 hp Heat Removed, 50 GPM Max. Flow, 250 PSI Max. Pressure
Item: CN8EDWModel: DCSB16-24-BP65-3Cross Ref: 55HZ88
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Forced Air Oil Cooler
Bypass Pressure 65 psi
Bypass Valve Included Yes
Finish Powder Coat
Flow Range 10-50 GPM
Full Load Amps 27A
Hp Heat Removed 20 hp
Includes Mounting Bracket No
Includes Mounting Hardware No
Inlet Port Thread Gender Female
Inlet Port Thread Size #16
Inlet Port Thread Type SAE
Material Aluminum
Max. Flow 50 GPM
Max. Oil Temp. 250°F
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure 250 psi
Mounting Bracket Material Steel
Mounting Hardware Included No
Mounting Style Foot
Mounting Style - Oil Coolers Foot Mount
Number Of Fans 1
Outlet Port Thread Gender Female
Outlet Port Thread Size SAE #16
Overall Depth 7 2/5"
Overall Height 13 1/2"
Overall Width 7 2/5"
Shroud Material Steel
Voltage 24V DC
With Motor/without Motor With Motor
Shipping Info:
Ship weight (kg) 13.05
Ship height (cm)34.29
Ship length (cm)18.8
Ship width (cm)18.8
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.