FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Coupler Body |
| Air Inclusion - Max | 10 cu. cm |
| Angle | Straight |
| Application | Hydraulic Fluid Transfer, Agricultural Equipment, Construction Equipment, In-plant Manufacturing, Dump, Snow Plow And Maintainance Vehicles |
| Body Material | Steel |
| Body Size | 3/4" |
| Burst Pressure | 12000 psi |
| Connection Style | Manual Connect |
| Connection Type | NPT |
| Coupling Component | Socket |
| Coupling Locking Type | Sleeve |
| Coupling Size | 3/4" |
| End Gender 1 | Female |
| End Gender 2 | Female |
| End Size 2 | 3/4" |
| End Type 1 | Push To Connect |
| End Type 2 | NPT |
| Finish/coating | Trivalent Chromium Zinc |
| Finish/plating | Zinc Trivalent |
| Fitting Type | FNPT |
| Flow Rate | 28 GPM |
| Fluid Loss | 8.2 cu. cm |
| For Use With | All Hydraulic Applications |
| Hansen Interchange | HA 15241 00 |
| Height | 1.81" |
| Hex Size 1 | 1 1/2" |
| Hose Fitting Gender | Female |
| Includes Bearing | Yes |
| Includes Shut Off | Yes |
| Includes Valve | Yes |
| Internal Connection Type | Ball Lock |
| Item Type | Female Half |
| Latch Type | Push/Pull |
| Length | 3 1/4" |
| Material | Carbon Steel |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 4000 psi |
| Max. Working Temp. | 250°F |
| Maximum Vacuum | 28 in. hg |
| Min. Operating Temp. | -40°F |
| Overall Length | 3 1/4" |
| Parker Interchange | 6601-12-12 |
| Pipe Size Npt | 3/4 |
| Port Size | 3/4" |
| Pull Ring Material | PTFE |
| Safeway Interchange | S565-6 |
| Seal Material | Nitrile |
| Series | 5600 Series |
| Shut Off | Double |
| Sleeve Material | Steel |
| Snap-tite Interchange | 61C-12-12, 61C12-12F |
| Thread Sealant | No |
| Thread Size | 3/4"-14 |
| Thread Size 2 | 3/4"-14 |
| Vacuum Rating | 28 in. hg |
| Valve Type | Poppet |
| Weatherhead Interchange | 5601-12-12S |
| Width | 1.81" |
| Working Pressure | 4000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 4.6 |
| Ship length (cm) | 8.26 |
| Ship width (cm) | 4.6 |
| HS code | 7307995045 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Coupling Size | Body Size | Working Pressure | Burst Pressure | Height | Body Material | Connection Type | Valve Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5601-16-16S | 1" | 1 | 4000 psi | 12000 psi | 2.1" | Steel | NPT | Poppet | €205.03 | |
| 5601-2-4S | 1/4" | 0.25 | 5000 psi | 15000 psi | 1 2/25" | Steel | NPT | Poppet | €90.91 | |
| 5601-4-4S | 1/4" | 0.25 | 5000 psi | 15000 psi | 1 2/25" | Steel | NPT | Poppet | €62.24 | |
| 5601-6-6S | 3/8" | 3/8" | 4000 psi | 12000 psi | 1.23" | Steel | NPT | Poppet | €78.14 | |
| 5601-8-10S | 5/8" | 3/8" | 4000 psi | 12000 psi | 1 1/2" | Steel | NPT | Poppet | €78.52 |
Explore Products
- BURNDY RK1942 Wire Mike
- KUNKLE 6010JHM01AKM0075 Safety Relief Valve 2 Inch x 2-1/2 Inch 75 Psi
- DAYTON 3GWF6 V-Belt, 5L930, 93 in Outside Lg, 21/32 in Top Wd, 0.375 in Thick, Polyester
- CADDY INDUSTRIAL SALES M24 Flange Clip 1/8 to 1/4 Inch Flange
- HOFFMAN P2TMM288 36391 Top Mounting Module, 200mm Height, Single Bay
- YSI 108131Y Adapter, pH, 1 to 5 pH, 0-80 Deg C, Plastic, DIN, Flat
- TITAN FASTENERS NBBGAMC44A
- VERMONT GAGE 112116620 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 16.62 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Tape
- Swivels
- Track Saw Accessories
- Class L Fuses
- Specialty Sanders
- HI TEMP Welding Pipe Wrap
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 750 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 1603-C Chexter Check Valves
- ANVIL 260R Series Reduced Hanger Rod Clevis Hangers
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- DINEX Hot Food Table Well
- APOLLO VALVES 7J-100 Series Port Ball Valves
- LINCOLN Grease Needle Nozzles
- GAST Pneumatic Equipment Parts
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Snap-Fits, Blank, Almond, 10 Pack
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 5601-12-12S Quick Connect Hose Coupling, 3/4 Inch Coupling Size, Steel, 106 lpm Max. Flow Rate
€141.41 /unit
