FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Fitting Material | Steel |
| Fitting Movement | Swivel |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Dash Size | -20 |
| For Hose I.d. | 1 1/4" |
| For Use With Hose Series | EC525-12 to -32 Series, EC600-12 Series, -16 Series, EC810-12 Series, -16 Series, FC254-12 to -32 Series, FC273B-12 Series, -16 Series, FC500-12 to -24 Series, FC636-12 to -32 Series, FC736-12 to -32 Series, GH493-12 Series, GH506-12 to -32 Series, H430-12 to -32 Series, H430R-12 to -32 Series, H464-12 to -32 Series, H471-12 to -24 Series, H485-16 Series |
| Hose Fitting A Connection Type | BSPP |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1 1/4" |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Hose Fitting B Size | 1 1/4" |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Reusable | No |
| Thread Size | 1 1/4"-11 |
| Thread Type | BSPP |
| Vacuum Rating | Not Rated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | For Hose Dash Size | For Hose I.d. | Hose Fitting B Size | Thread Type | Hose Fitting A Gender | Hose Fitting A Size | Fitting Shape | Fitting Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
FC8779-0808S | -8 | 3/8" | 3/8" | JIC | Female | 3/4" | Straight | Steel | 1 | €36.14 | |
![]() |
4SA24MB24 | -24 | 1 1/2" | 1 1/2" | ORB | Male | 1 7/8" | Straight | Steel | 1 | €415.84 | |
![]() |
1AA20SP20 | -20 | 1 1/4" | 1 1/4" | NPTF | Female | 1 1/4" | Straight | Steel | 1 | €263.40 | |
![]() |
FJ3152-0404S | -4 | - | 1/4" | NPTF | Male | 1/4" | Straight | Steel | 1 | €21.41 | |
![]() |
4S16BF16 | -16 | 1" | 1" | BSPP | Female | 1" | Straight | Steel | 1 | €147.58 | |
![]() |
1AA20MP20 | -20 | 1 1/4" | 1 1/4" | NPTF | Male | 1 1/4" | Straight | Steel | 1 | €129.25 | |
![]() |
FJ3114-2020S | -20 | 1 1/4" | 1 1/4" | JIC | Female | 1 5/8" | Straight | Steel | 1 | €128.04 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 1WE13 Tapping Sheet Metal Screw, 1 1/2 In Lg., 0.203 In Head Ht., 0.412 In Head Dia., 12 Screw Size, Phillips, Oval
- MAIN FILTER INC. MF0833222 DE0411B5L05 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- GRAINGER U38805.018.0450 O-Ring, 349, 4 1/2 Inch Inside Dia, 4 7/8 Inch Outside Dia, 90 Shore A, Black
- APPLETON ELECTRIC EFSC3524SA Pilot Light Control Station, Explosion Proof, Aluminium
- LABCONCO 3923402 Ammonia Carbon Filter 18 Inch Width
- CELLTREAT 229244 Pipette Sterile 10ml
- CASH VALVE FR-GCCPBGGGS14-E6 Cryogenic Valve, 1/2 Inch Size, 100-400 PSI, Stainless Steel
- KRUEGER OFS2-1.5-20 Overfill Alert Gauge, 1.5 Inch NPT Opening, 20 Inch Depth, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Hand Trucks
- Round Standoffs
- Storage Pail and Bucket Accessories
- Door Locks
- Definite Purpose Motors
- DWYER INSTRUMENTS PAFS-1000 Series Averaging Flow Sensors
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- VIEGA PROPRESS Dielectric Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- RUD CHAIN VRM VIP Eye Nuts, Metric
- APPROVED VENDOR Cleanout Tee With Plug Fnpt x Hub
- EATON Heater Coils
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs
- APPROVED VENDOR Felt Strips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 4S20JF20 Hydraulic Crimp Fitting, Straight, Swivel, -20 Hose Dash Size, Steel
€412.08 /unit







